Spotkanie dla młodzieży z cyklu „Po indeks z Pitagorasem”

17 grudnia 2019 r. o godz. 12:00 w Auli A Wydziału Matematyki i Informatyki UAM odbędzie się kolejne spotkanie dla młodzieży z cyklu „Po indeks z Pitagorasem”.

Prelegent dr Barłomiej Przybylski wygłosi wykład pod tytułem „O swawolnych siostrach funkcji matematycznych”.

Matematycy projektują zgrabne i eleganckie rozwiązania problemów, z którymi mierzymy się we współczesnym świecie. Niestety okazuje się, że współczesne komputery, chociaż coraz szybsze, wciąż nie radzą sobie z matematyką zbyt dobrze. Zaimplementowanie nawet prostych funkcji znanych z lekcji matematyki wymaga już nie lada wygibasów, a i tak musimy się zadowolić czymś, co nie jest doskonałe. W czasie wykładu jego uczestnicy postarają się odkryć różnice pomiędzy funkcją matematyczną a funkcją w informatyce. W jaki sposób komputer rozumie funkcje? Czy każdą funkcję matematyczną da się zaprogramować? Zastanowią się też czy deterministyczny komputer może zachowywać się tak, jakby los nie był przesądzony.

Cykl wykładów „Po indeks z Pitagorasem” w 2019 roku jest współfinansowany przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach projektu konkursowego FUND_AKCJA.

Na wydarzenie obowiązuje rejestracja.