UAM świętuje setną rocznicę Powstania Wielkopolskiego

W setną rocznicę Powstania Wielkopolskiego Archiwum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przygotowało wystawę „Studenci Uniwersytetu Poznańskiego w Powstaniu Wielkopolskim”.

Zaprezentowano na niej wybrane dokumenty przechowywane w Archiwum, dotyczące studentów, którzy byli uczestnikami Powstania Wielkopolskiego. Udało się odszukać wiele interesujących materiałów archiwalnych np. indeksy, wykazy wykładów i ćwiczeń, karty wpisowe z wysłuchanymi przedmiotami, dokumenty poświadczające służbę wojskową i pracę zawodową, odręcznie napisane życiorysy, roty ślubowania, dyplomy ukończenia studiów.

Na wystawie pokazano przebiegu studiów następujących osób:

• Wojciech Dutkiewicz,
  • Czesław Gauza,
  • Stefan Grabowski,
  • Zdzisław Grot, historyk związany z UAM zajmujący się m. in. historią Powstania Wielkopolskiego,
  • Arkady Fiedler,
  • Ks. Edmund Majkowski,
  • Stanisław Marecki,
  • Franciszek Obst,
  • Ignacy Wierusz,
  • Andrzej Wojtkowski,
  • Bogdan Wróblewski.

Wystawę można oglądać w siedzibie Archiwum UAM przy ul. Umultowskiej 85a w godzinach od 8:00-15:00.

Wystawę wymyslili i zrealizowali pracownicy Archiwum UAM: Piotr Józefiak, Aleksandra Wysokińska.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Fot. Adrian Wykrota