Data wydarzenia:

Webinarium „Różnorodność płciowa (i seksualna?) w szkole – wyzwania dla procesu edukacji i wychowania”

Zespół UAM dla Najlepszych zaprasza nauczycielki i nauczycieli na webinarium pt. „Różnorodność płciowa (i seksualna?) w szkole – wyzwania dla procesu edukacji i wychowania”. Spotkanie odbędzie się 29 marca 2023 r. o godz. 18.00 za pośrednictwem platformy YouTube, a poprowadzi je dr Monika Zielona-Jenek.

Płeć to zagadnienie złożone, a także wielce emocjonujące. Zajmowanie się nim konfrontuje z podstawowymi pytaniami: Co decyduje o płci? Skąd biorą się różnorodności płciowe? Jakie znaczenie ma wychowanie lub kultura dla funkcjonowania płciowego człowieka? Pytania te mają szczególny wydźwięk w szkole - instytucji realizującej społeczne zadanie wspierania rozwoju młodych. W szkolnych społecznościach obecne są osoby, których ciało ma cechy płciowej niejednoznaczności, określające się jako transpłciowe lub niebinarne. Jawność ich nietypowego statusu płciowego, a czasem także odrzucanie kulturowych wzorców ekspresji płci, może w szkole stanowić wyzwanie.

Celem webinarium jest, po pierwsze, wyposażenie uczestniczących w podstawową wiedzę o różnorodności płci. Omówione zostaną zatem pojęcia ją opisujące, mechanizmy rozwojowe oraz przejawy: typowe i nietypowe. Wskazane zostaną także sygnały sugerujące trudności i zaburzenia dotyczące płci u młodych osób. Drugim celem jest zaproszenie do refleksji nad znaczeniem płciowej różnorodności w szkolnych społecznościach. Zastanowimy się nad wyzwaniami, które z różnorodnością są związane, a także szansą, jaką niesie jej uwzględnienie. Spróbujemy także określić rolę nauczycielek i nauczycieli we wspieraniu rozwoju swoich zróżnicowanych płciowo podopiecznych.

Zgłoszenia chęci udziału w webinarium przyjmowane będą do 24 marca. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisane osoby otrzymają link do spotkania.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy!