Data publikacji w serwisie:

Wodowskazy - Festiwal Naukowo-Podróżniczy na UAM w Pile

„Wezwanie do Wyzwania” pod takim hasłem 28 października 2019 r. odbyła się kolejna edycja WodoWskazów - Festiwalu Naukowo-Podróżniczego w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile. Oprócz uświadamiania studentom i uczniom ze szkół ponadpodstawowych północnej Wielkopolski jaką siłą sprawczą w życiu jest pasja, jej ciągły rozwój i stawianie sobie wyzwań, celem WodoWskazów jest popularyzacja nauk przyrodniczych, przede wszystkim z zakresu gospodarki wodnej i ochrony środowiska. Festiwal rokrocznie cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że ustalono limit miejsc na to wydarzenie w filii UAM w Pile.

Tegoroczni goście festiwalu to ludzie, którzy swą siłą i odwagą dokonują rzeczy wielkich. Każdym swoim krokiem udowadniają, że niemożliwe nie istnieje. Doceniają niemal każdą chwilę, jaką dostają od życia i czerpią z niej pełnymi garściami. Wszystko dlatego, że w pewnym momencie swojego życia pozwolili sobie na refleksję… przyznali się przed sobą do swoich słabości i nabrali pokory.

Prelekcją „Zaplanuj swoją drogę na szczyt” alpinista Michał Leksiński rozpoczął wydarzenie. Podkreślił, że w całej przygodzie najważniejsze jest słowo „zaplanuj”, bo tutaj należy wykonać największa pracę. W życiu jest jak w górach – na szczycie jest się bardzo krótko, a droga, która do niego prowadzi jest często długa, trudna i nikt oprócz nas jej nie widzi. Podróżnik, znany szerzej jako rzecznik prasowy Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 2017/2018, w swoim wystąpieniu nawiązał do wypowiedzi słynnego włoskiego himalaisty Simone Moro, że „aby być najlepszym zwycięzcą, trzeba nauczyć się być doskonałym przegrywającym”. To właśnie porażki są podstawą każdego sukcesu  i należy je przyjąć z otwartymi ramionami. Michał Leksiński uważa, że nawet największe marzenia można zrealizować, gdy pasja łączy się z determinacją.

Doktor Jakub Małecki, geograf i badacz lodowców opowiadał o przygodach swoich studentów na stokach Andów Boliwijskich. Warto wspomnieć, że kierowany przez dra Małeckiego projekt badawczy na lodowcu Charquini w Boliwii zwyciężył w kategorii Wyprawa Roku 2016 w ogólnopolskim konkursie Studencki Ruch Naukowy - StRuNa. Naukowiec jest także uznanym popularyzatorem nauki a swoją wiedzą i arktycznymi przygodami dzieli się na blogu Glacjoblogia.

Dzięki wystąpieniu dr. Pawła M. Owsiannego, dyrektora Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile uczestnicy festiwalu przenieśli się na półkulę północną, daleko za koło podbiegunowe, na największa wyspę archipelagu Svalbard. Dr Owsianny podsumował pierwszą pilską wyprawę naukowo-badawczą UAM PIŁA NORD EXPEDITION – SPITSBERGEN 2018. W ubiegłym roku 7 osobowy zespół badawczy, w tym studenci i absolwenci z pilskiego UAM, wyruszył na Spitsbergen w poszukiwaniu bruzdnic i innych mikroskopijnych organizmów wodnych. Na Wodowskazach była możliwość obejrzenia przedpremiery filmu dokumentującego pilski rejs po Morzu Arktycznym oraz wystawę fotograficzną z wyprawy w holu Instytutu.

Są wśród nas ludzie, którzy przekraczają kolejne granice wytrzymałości i robią rzeczy po ludzku niemożliwe. Zachowują przy tym tyle skromności, że tym bardziej ciężko uwierzyć w ogrom tych osiągnięć. Takim człowiekiem jest Piotr Kuryło, który, jak sam mówi wcale nie czuje się Forrest Gump’em, jak okrzyknęły go media. Pochodzący z Podlasia ultramaratończyk na co dzień stawia domy, a poza tym pływa kajakiem i dużo biega. Biega tak dużo, że w końcu obiegł całą Ziemię. Serio, w 365 dni! Za ten wyczyn został nagrodzony „Kolosem” – najważniejszą polską nagrodą podróżniczą. Piotr Kuryło wyznaje zasadę – „im trudniej, tym lepiej”, dlatego za dwa miesiące podejmie się kolejnego wyzwania - zimowego pokonania pod prąd najdłużej rzeki Europy – Dunaju.

Nadnotecki Instytut UAM w Pile, zapraszając młodzież na studia, stara się inspirować do aktywności prowadzącej do rozwoju osobistego, rozwoju z myślą o swoim otoczeniu, a „tam gdzie warto dotrzeć, nie ma dróg na skróty”. Warto więc nie tylko dobrze przygotować się do zdobycia sukcesu, ale przede wszystkim trzeba być gotowym do dobrego przeżycia porażek, które do niego prowadzą. W tym wszystkim ważny jest zaplanowany rozwój własnych zainteresowań. Wszystko wskazuje, że w przyszłym roku WodoWskazy będą trwały przynajmniej dwa dni. Polecamy!

Fot. Robert Judycki