Data publikacji w serwisie:

Zaproszenie na XXIV Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

Serdecznie zapraszamy na kolejną już odsłonę Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki – coroczne wydarzenie organizowane z myślą o wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej! Festiwal odbędzie się w dniach 8-19 listopada i w tym roku, dostosowując się do aktualnie panujących warunków, przyjmie formę hybrydową – część zajęć będzie organizowanych stacjonarnie, część online.

W ramach Festiwalu zaplanowano blisko 400 wydarzeń z różnych dziedzin nauki i sztuki. Biologia, chemia, kryminologia, botanika, psychologia, informatyka, medycyna, ekonomia, język, malarstwo, muzyka, taniec i wiele innych obszarów wiedzy i tematów wydarzeń, podczas których uczestnicy zajrzą w świat nauki i sztuki i będą mogli poznać odpowiedzi na najbardziej nurtujące ich pytania. Tak bogata oferta zajęć daje okazję do tego, aby każdy młody uczestnik Festiwalu wybrał coś dla siebie. Pogłębił wiedzę z interesującej go dziedziny, a może odkrył w sobie nowe pasje.

Ciekawa forma zajęć, wzbogacona o dyskusje, filmy, wystawy, prezentacje, pokazy, wycieczki, laboratoria, gry i konkursy pozwala myśleć o nauce nie tylko jako o szkolnym obowiązku, ale także jako o rozrywce i fascynującym sposobie spędzenia czasu. Dzięki tak różnorodnym formom organizowanych wydarzeń, Festiwal staje się przyjemną alternatywą dla tradycyjnej formy edukacji i zachęca do udziału w nim w ramach zajęć szkolnych.

Takie lekcje odbywające się poza murami szkoły, ukazujące wiedzę w różnych kontekstach i z różnych perspektyw, kierują naukę na nowe tory i pokazują ją w codzienności, w swoim „naturalnym środowisku”. Zajęcia prowadzone są zarówno przez doświadczonych już naukowców i wykładowców, jak i przez młodych, uczących się doktorantów i studentów. Chcemy pokazać, że wiedza może być zdobywana na każdym etapie edukacji, a pasja do niej jest niezależna od wieku, płci, czy ilości przepracowanych lat.

Festiwal jest wydarzeniem otwartym, a wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny. Zgodnie z hasłem Festiwalu „Przeciwdziałanie wykluczeniu!” pragniemy zaprosić do udziału w nim wszystkich. Jesteśmy świadomi, że zarówno czas, lokalizacja, jak i inne, osobiste powody, mogą wpływać na to, że część dzieci i młodzieży, po zajęciach szkolnych, nie będzie w stanie wziąć udziału w Festiwalu. Tym serdeczniej zapraszamy Państwa, wraz z uczniami, do udziału w wydarzeniach podczas zajęć lekcyjnych.

Forma tegorocznego Festiwalu, wzbogacona o wydarzenia online, jest propozycją dla Państwa również w czasie trwania zajęć w szkolnych ławkach. 20-minutowe wykłady, prezentacje, warsztaty i gry, dostępne na platformach internetowych, mogą służyć jako uzupełnienie tematyczne lekcji lub rozbudzenie ciekawości u młodzieży. Mamy nadzieję, że wydarzenia przygotowane przez nasz zespół będą zarówno dla Państwa, jak i dla uczniów, okazją do rozwoju i poszerzenia swojej wiedzy, a lekka forma tych zajęć, stawiająca w centrum naukę, sztukę i rozrywkę, stanie się inspiracją do dalszych poszukiwań i odkrywania swoich pasji.

Inauguracja Festiwalu, wraz z transmisją, odbędzie się 8 listopada o godz. 12:00 w Auli Lubrańskiego, przy ul. Wieniawskiego 1 w Poznaniu.

Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę na Facebooku www.facebook.com/PFNiS oraz na stronę internetową http://festiwal.amu.edu.pl, gdzie są już dostępne pierwsze programy.