Data wydarzenia:

Areopag Uniwersytetów: Człowiek w rzeczywistości AI: rozwój czy stagnacja

Zapraszamy na kolejną debatę z cyklu Areopag Uniwersytetów pt. „Człowiek w rzeczywistości AI: rozwój czy stagnacja”, która odbędzie się 19 czerwca 2024 r. o godz. 16:00 w Sali Lubrańskiego Collegium Minus przy ul. Wieniawskiego 1 w Poznaniu. Eksperci z czterech uczelni będą dyskutować o wpływie AI na komunikację i procesy społeczne, prywatność i bezpieczeństwo, edukację, naukę i media. Wydarzenie będzie transmitowane na kanale YouTube UAM.

Sztuczna inteligencja zrewolucjonizowała świat. Mówimy o tym, że stanowi tzw. disruptive technology, czyli przełomową innowację w technologiach, które odmieniły nasze codzienne życie. Garri Kasparow w książce „Ostatni bastion umysłów” napisał tak: „Trudno rozmawiać o sztucznej inteligencji dłużej niż kilka minut i nie poruszyć zagadnień, w których krzyżują się ze sobą technika, biologia, psychologia i filozofia. Można do nich pewnie dodać na dokładkę teologię i fizykę, a może również ekonomię i politykę, skoro sztuczna inteligencja oraz automatyzacja stały się kluczowym elementem modeli biznesowych, a ich konsekwencje są równie ważne dla wyborców”. I dalej: „Posiadamy mnóstwo właściwości, w których maszyny nam nie dorównują. One mają instrukcje, my - cel. Maszyny nie potrafią marzyć, nawet w trybie uśpienia. Ludzie - owszem. Dlatego będziemy potrzebowali inteligentnych maszyn, by urzeczywistniać nasze najwspanialsze marzenia. Jeśli przestajemy je mieć, jeśli przestajemy szukać wyższych celów, wtedy sami stajemy się maszynami”.

Co nas czeka w przyszłości w kontekście sztucznej inteligencji? Czy i jak zmienią się procesy społeczne, komunikowanie, nauka czy edukacja? Czy staniemy się potęgą intelektualną i społeczną, czy jednak dotknie nas stagnacja?

To niektóre z wątków kolejnej dyskusji z cyklu Areopag Uniwersytetów.

Ekspertami będą:

  • prof. UW dr hab. Renata Włoch,
  • prof. UAM dr hab. Jacek Marciniak,
  • dr Szymon Bobek (UJ),
  • dr Paweł Fortuna (KUL).

Moderatorka: prof. UAM dr hab. Natalia Walter.

Wydarzenie będzie transmitowane na kanale UAM na platformie YouTube:

Areopag Uniwersytetów to cykl debat, w których biorą udział przedstawiciele największych polskich uniwersytetów: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i inicjatora przedsięwzięcia – Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Podczas wydarzenia rektorzy, eksperci, naukowcy oraz studenci rozmawiają o najistotniejszych problemach współczesności.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.