Data wydarzenia:

Debata „Izrael-Palestyna: wojna tam, konflikt tu”

Grafika promująca debatę. Tło stanowi czarno-białe zdjęcie gruzów. W górnej części znajdują się logotypy organizatorów. W centralnej i dolnej części informacje o wydarzeniu. W prawym dolnym rogu zdjęcia panelistek.

Zakład Antropologii Literatury (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM) i Centrum Humanistyki Otwartej UAM zapraszają na debatę pt. „Izrael-Palestyna: wojna tam, konflikt tu”, która odbędzie się 23 stycznia (czwartek) o godz. 18:30 w Salonie Mickiewicza pod Kopułą Collegium Maius.

Panelistki: Monika Bobako, Hanka Grupińska

Moderatorzy: prof. dr hab. Przemysław Czapliński, prof. UAM dr hab. Błażej Warkocki

Dyskusja dotyczyć będzie konfliktu izraelsko-palestyńskiego i jego reperkusji w polskiej debacie publicznej.

Wstęp wolny.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/6a7FRgsuw

O panelistkach

Hanka Grupińska – współzałożycielka poznańskiego „Czasu Kultury” (1985). W latach 90. mieszkała w Izraelu. Opublikowała (między innymi): Najtrudniej jest spotkać Lilit. Opowieści chasydek (1999, wyd. IV: 2020), Ciągle po kole: rozmowy z żołnierzami Getta Warszawskiego (1991, wyd. III zmienione: 2022), Odczytanie listy: opowieści o powstańcach żydowskich (2003, wyd. III uzupełnione: 2022), Buntownicy. Polskie lata 70. i 80. (2011), 12 opowieści żydowskich (2013, wyd. II: 2020), 18 opowieści żydowskich. Tom 2 (2023) oraz Dalekowysoko. Tybetańczycy bez ziemi (2020). Przez ćwierć wieku zajmowała się historią zagłady Żydów i kulturą współczesnego Izraela. Ponad dekadę zapisywała doświadczenie wygnanych Tybetańczyków. Od wielu lat przygląda się losom Palestyńczyków. Pisze i uczy.

Monika Bobako – filozofka, profesor UAM, absolwentka UAM oraz Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie. Opublikowała: Demokracja wobec różnicy. Multikulturalizm i feminizm w perspektywie polityki uznania (2010) oraz Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej (2017; książka otrzymała nagrodę im. Jana Długosza i nominację do nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego). Zredagowała tomy: Teologie emancypacyjne (2013) oraz Islamofobia. Konteksty (2017). Interesuje się kwestiami rasy i rasizmu, w tym islamofobii i antysemityzmu, także w powiązaniu z historią konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Jej aktualny projekt badawczy, finansowany przez Narodowe Centrum Nauki, nosi tytuł „Genealogie peryferyjnej białości. Polskie tożsamości w perspektywie teorii urasawiania”.