18 maja 2022 roku (środa) o godzinie 10.30 odbędzie się debata Ukraińska gospodarka po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych.
Wydarzenie odbędzie się online na platformie MS Teams.
Link do spotkania
Otwarcie Debaty:
Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu Prof. dr hab. Maciej Żukowski
Prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Przemysław Wojtaszek
Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu prof. dr hab. Tomasz Nieborak
Debatę poprzedzi referat dr. Piotra Lissonia pt.: Rozwój transeuropejskiej infrastruktury energetycznej jako instrument integracji gospodarki Ukrainy z gospodarką Unii Europejskiej. Aspekty prawne.
Prelegenci:
- Hon. Pavlo Melnyk, Poseł Ukraińskiego Parlamentu (Rada Najwyższa), przewodniczący Podkomisji ds. Koordynacji Programów Pomocy Technicznej Unii Europejskiej i współpracy z Euratomem Rady Najwyższej Ukrainy Komitet ds. Integracji Ukrainy z Unią Europejską
- Witalij Biłoho, Ambasada Ukrainy, Warszawa
- Michał Kolasiński, Biuro Współpracy Międzynarodowej, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
- prof. Volodymyr Rodchenko, Rektor ds. pracy naukowej i pedagogicznej Narodowego Uniwersytetu im. V.N. Karazina w Charkowie.
- prof. Tetyana Orekhova- Dziekan Wydziału Ekonomii Donieckiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stusa
- prof UEP dr hab Jan Polowczyk – Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
- prof. V. Lymar - kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych i Polityki Zagranicznej, Doniecki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stusa
- prof. dr hab Mariya Khmelyarchuk, kierownik Katedry Gospodarki Cyfrowej i Międzynarodowej Uniwersytetu Bankowości (Lwów, Ukraina), profesor Zakładu Ekonomiki Przedsiębiorstw, Inwestycji i Ubezpieczeń Politechniki Poznańskiej
- dr Sergii Kaliaka, Kharkiv - ekspert ds. Gospodarki Ukrainy
- Teodor Kostyk – Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, członek Studenckiego Koła Naukowego Service Club
Moderatorzy:
- prof. dr hab. Eryk Kosiński - Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- prof. UEP dr hab. Monika Dobska – Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.
Organizatorami wydarzenia są:
Zakład Publicznego Prawa Gospodarczego, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wraz ze studenckim Kołem Naukowym Prawa Gospodarczego „Liberalizacja-Prywatyzacja-Deregulacja” oraz Katedra Badań Rynku i Usług Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Pytania do debaty:
- Aneksja Krymu i wojna w Donbasie spowodowały głęboki spadek PKB Ukrainy w latach 2014-2015. Obecna inwazja rosyjska może doprowadzić do powtórzenia recesyjnego scenariusza, a gospodarka naszego wschodniego sąsiada dopiero odbiła się po pandemicznym kryzysie. Ukraina już mierzy się z gwałtownym odpływem kapitału, blokowaniem eksportu i importu oraz dwucyfrową inflacją. W toku toczącej się wojny niezmiernie trudno szacować jej skutki dla ukraińskiej gospodarki, ale straty najprawdopodobniej idą nawet w setki milionów dolarów dziennie. Czy można określić jakie następstwa w zakresie gospodarki będzie można zaobserwować pod wojnie?
- Skala kryzysu ukraińskiej gospodarki będzie zależała od rozwoju sytuacji militarnej w najbliższych tygodniach, lecz jeśli obecna tendencja się utrzyma, to zapaść będzie się tylko pogłębiać Jak dotąd władze są w stanie wypłacać pensje, emerytury i inne świadczenia socjalne.Wiemy że wprowadzone zostały nowe zasady działania systemu finansowego na czym one polegają – jakie są ograniczenia?
- Aktywność biznesową na Ukrainie można oceniać jedynie na podstawie pośrednich danych. Większość zakładów przemysłowych i innych przedsiębiorstw nie działa. W ocenie Biura Prezydenta V.Zelenskyego aktywność wstrzymało 50% firm, a pozostałe funkcjonują na granicy swoich możliwości. Co Państwo o tym sądzicie – jakie sektory mają szanse przetrwania.
- Działania wojenne prowadzą do rosnących problemów w energetyce, niemniej jak dotąd nie doszło do paraliżu ukraińskiego systemu gazowego i sieci elektroenergetycznych. Według szacunków ok. 240 tys. osób pozbawionych jest dostępu do gazu, a blisko milion do prądu, przy czym liczby te nieustannie się zmieniają w związku z rosyjską aktywnością militarną oraz naprawami dokonywanymi przez ukraińskie ekipy remontowe. Czy widzicie Państwo w przyszłości możliwość rozwoju projektów związanych z alternatywnymi źródłami energii. Ogólnie konsumpcja energii elektrycznej po rozpoczęciu wojny zmniejszyła się prawie dwukrotnie.
- Szkody wyrządzone przez rosyjskiego agresora już teraz szacuje się na 200–500 mld euro. Do zburzonej infrastruktury dochodzą koszty wszystkich niezrealizowanych transakcji, utraconych możliwości prowadzenia biznesu czy szkód wyrządzonych na rynku pracy. Kwota nie obejmuje kosztów oczyszczenia środowiska, które też będą znaczące. Jak można sfinansować odbudowę ukraińskiej gospodarki, gdy wojna już się zakończy?
- Według Beckera proces odbudowy Ukrainy musi być połączony z realną perspektywą członkostwa w UE. – Pewnie musi nastąpić wstępna faza odbudowy gospodarki i instytucji, nim zaczną się rozmowy. Ukraina dodatkowo miałaby też perspektywę stałych strumieni finansowych z unijnego budżetu. Co państwo uważacie na temat możliwości wejścia Ukrainy do UE?
- Pomysł Ministerstwa Gospodarki Ukrainy, konsultowany z ukraińskimi ekonomistami i ekspertami w wielkiej czwórki firm audytorskich opisała Julia Swirydenko, pierwsza wicepremier, minister gospodarki Ukrainy. Dziesięć zasad odbudowy Ukrainy przedstawiła w opiniotwórczej gazecie internetowej „Ukraińska prawda”. Jak państwo sądzicie czy plan jest dobry?
- Rosyjska agresja doprowadziła do blokady ukraińskich portów na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim, przez które realizowano blisko 70% eksportu. Oznacza ona straty dla Kijowa rzędu 180 mln dolarów dziennie i wstrzymanie dostaw ważnych towarów (przede wszystkim węgla energetycznego, ropy, benzyny i oleju napędowego). Ponadto Ukraina to liczący się na świecie eksporter żywności (głównie roślin oleistych i zbóż), którą wywozi się w pierwszej kolejności drogą wodną. Produkcję rolną wysyła się m.in. do państw Bliskiego Wschodu, Indii i Chin. Wojna już spowodowała skokowy wzrost cen zbóż na giełdach światowych. Ewentualny brak zasiewów na znacznym obszarze kraju może doprowadzić do pogłębienia się kryzysu żywnościowego na rynkach globalnych (szczególnie w Egipcie, Tunezji czy Turcji). Ukraina jest największym na świecie eksporterem oleju słonecznikowego i należy do piątki największych, jeśli chodzi o pszenicę, kukurydzę i rzepak. Produkcja rolno-spożywcza to kluczowa kategoria w jej eksporcie – w 2021 r. przyniosła 27,8 mld dolarów, co stanowiło 44% zagranicznej sprzedaży towarów. Brak możliwości eksportu w perspektywie kilku miesięcy istotnie zwiększy problemy gospodarcze.