Data wydarzenia:

Gala Poznańskiej Nagrody Literackiej

28 maja br. o godz. 20.00 w CK Zamek odbędzie się Gala Poznańskiej Nagrody Literackiej. Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku CK Zamek i Zamek Czyta.

Podczas gali nastąpi wręczenie nagrody laureatowi Poznańskiej Nagrody Literackiej – Nagrody im. Adama Mickiewicza 2022, którym został prof. Stanisław Rosiek (za książkę „Odcięcie. Szkice wokół Brunona Schulza”) oraz ogłoszenie nazwiska laureata / laureatki Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka, do której nominowani są: Anna Dżabagina („Kalkowska. Biogeografia”), Urszula Honek („Zimowanie”) i Maciej Jakubowiak („Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata”).

Poznańska Nagroda Literacka została ustanowiona wspólnie w 2015 r., po śmierci Stanisława Barańczaka, przez Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka oraz prof. Bronisława Marciniaka, ówczesnego Rektora UAM. Składa się z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza (w wysokości 60 tys. zł) przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast Nagroda-Stypendium im. Stanisława Barańczaka (40 tys. zł) trafia do twórcy, który nie ukończył 35. roku życia.

W skład kapituły nagrody wchodzą: prof. Inga Iwasiów (Uniwersytet Szczeciński), Jarosław Mikołajewski (poeta, pisarz), prof. Piotr Śliwiński (UAM), Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (poeta, prozaik), prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (UAM), prof. Szymon Wróbel (PAN, Uniwersytet Warszawski), prof. UAM Marcin Jaworski (UAM), prof. Grzegorz Olszański (Uniwersytet Śląski) oraz Karol Francuzik (krytyk literacki) – od września 2020 sekretarz Poznańskiej Nagrody Literackiej.