Data wydarzenia:

Gamechanger – o tym, jak ChatGPT zmienia komunikację naukową

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu zaprasza na wykład otwarty, który odbędzie się 27 lutego w Czytelni NOVA. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 13:00 i będzie składało się z dwóch części.

Pierwsza to wykład „Gamechanger – o tym, jak ChatGPT zmienia komunikację naukową”, który poprowadzi Małgorzata Adamczak. Drugie spotkanie to wspólny wykład Jana Lupricha i Ady Kretkowskiej „Iris.ai Researcher Workspace: Odkrywanie wiedzy oparte na faktach. Narzędzia AI: od wyszukiwania kontekstowego do ekstrakcji danych – live demo.”

Małgorzata Adamczak jest redaktorem Platformy PRESSto w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, od wielu lat związana z akademicką branżą wydawniczą, ze Stowarzyszeniem Wydawców Szkół Wyższych przygotowuje rekomendacje dotyczące stosowania narzędzi AI w pisaniu prac naukowych.

Jan Luprich jest menedżerem ds. rozwoju biznesu w Iris.ai, posiadającym 17-letnie doświadczenie w dziedzinie narzędzi informacji naukowej dla badań i rozwoju oraz środowisk akademickich i publikacji naukowych.

Ada Kretkowska jest menedżerem marketingu od ponad 3 lat i posiada rozległą wiedzę na temat potrzeb badawczych AI zarówno naukowców, jak i studentów.


Iris.ai:Iris.ai jest jednym z wiodących na świecie start-upów zajmujących się badaniami i rozwojem technologii sztucznej inteligencji (AI). Założony w 2015 roku start-up oferuje wielokrotnie nagradzany silnik AI do rozumienia tekstu naukowego. Firma wykorzystuje przetwarzanie języka naturalnego / uczenie maszynowe do przeglądania ogromnych zbiorów prac badawczych lub patentów. Iris.ai współpracuje zarówno z innowacyjnymi uniwersytetami, jak i klientami korporacyjnymi, a także przyczynia się do wielu wspólnych projektów badawczych wspierających otwartą naukę i innowacje. W 2023 r. Iris.ai została wybrana przez Europejską Radę Innowacji do otrzymania prestiżowej nagrody EIC Accelerator Award.