Data wydarzenia:

„Jest tylko jedna medycyna” – Debata akademicka na temat medycyny i farmacji

24 września 2024 r. zapraszamy na drugą z serii 4 debat akademickich, organizowanych w ramach Bloku 3 projektu „EPiC – Edukacja, Popularyzacja i Chemia”.

EPiC to projekt realizowany przez Wydział Chemii UAM, którego celem jest upowszechnienie wiedzy z zakresu chemii oraz zagadnień z pogranicza chemii i nauk ościennych. Projekt podzielono na trzy bloki zajęć różniących się formułą i skierowanych do różnych grup odbiorców.

Debata pt. „Jest tylko jedna medycyna” odbędzie się w ramach bloku trzeciego, realizowanego pod hasłem „Areopag Chemii”. W wydarzeniu może wziąć udział każdy zainteresowany. Debata odbędzie się w formie stacjonarnej (wymagana wcześniejsza rejestracja – szczegóły poniżej) oraz online (link do wydarzenia).

Data wydarzenia: 24 września 2024 r., godz. 12.00
Miejsce wydarzenia: online / Wydział Chemii UAM, sala 2.64 (Aula)

Wydarzenie skierowane zarówno do grup zorganizowanych, jak i uczestników indywidualnych.

O debacie

Podczas spotkania skupimy się na niebezpieczeństwach i pułapkach pseudo-farmacji i znaczeniu medycyny opartej na dowodach. Poruszana tematyka obejmie problem planowania i analizy wyników eksperymentów medycznych, pułapkę „efektu potwierdzenia” w wypadku tzw. single-case reports, zagadnienie stosowania leków poza wskazaniami, zagrożenia związane z niekontrolowanym ziołolecznictwem (często z wykorzystaniem egzotycznych, nieprzebadanych preparatów niewiadomego pochodzenia) czy suplementacją.

Goście debaty

W roli ekspertów usłyszymy uznanych naukowców-popularyzatorów nauki, badających na co dzień zagadnienia, które będą poruszane podczas debaty, a są to:

  • prof. dr hab. Sebastian Granica, Warszawski Uniwersytet Medyczny;
  • prof. dr hab. Adam Huczyński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu;
  • dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektorat Sanitarny;
  • dr inż. Katarzyna Stoś, prof. NIZP PZH, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH;
  • dr hab. Krzysztof Kujawa, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

Moderatorem wydarzenia będzie młody naukowiec i popularyzator nauki mgr Adam Kabański – Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN.

Jak wziąć udział?

Aby wziąć udział w wydarzeniu w formie stacjonarnej, należy:

  1. Przesłać zgłoszenie na adres: epic@amu.edu.pl;
  2. W tytule wiadomości wpisać: „Blok 3, debata 2 - zgłoszenie uczestników”;
  3. Podać nazwę oraz dane kontaktowe instytucji/ osoby zgłaszającej (adres i telefon);
  4. Podać imię i nazwisko nauczyciela/ opiekuna grupy/ uczestnika;
  5. Podać liczebność grupy.

Limit uczestników biorących udział w formie stacjonarnej: 250 osób. O przyznaniu miejsc decyduje kolejność nadsyłania zgłoszeń. Każde zgłoszenie potwierdzane będzie przez organizatorów na adres e-mail, z którego zostało przesłane.

Dostęp do debaty online jest otwarty dla każdego i nie wymaga rejestracji. Link do wydarzenia online: https://www.facebook.com/events/506956468370842