Data wydarzenia:

Koncert Majowy pt. „My wszyscy z niego”

Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska zaprasza społeczność uniwersytecką na tradycyjny Koncert Majowy, który odbędzie się w sobotę, 7 maja, o godz. 19.00 w Auli Uniwersyteckiej.

W tym szczególnym roku obchodzimy dwusetną rocznicę wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, co stanowi impuls do obchodów Roku Romantyzmu Polskiego ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to nadzwyczajna okazja, żeby podczas koncertu ze sceny wybrzmiały utwory Wieszcza, opatrzone muzyką przez wybitnych polskich kompozytorów muzyki poważnej i popularnej. Wykonaniom Chóru Kameralnego UAM i występom solistów będą towarzyszyć wypowiedzi poznańskich znawców Mickiewicza – prof. Krzysztofa Trybusia, prof. Jerzego Fiećki i prof. Jerzego Borowczyka – o znaczeniu dzieła Patrona naszego Uniwersytetu od 1955 roku dla spraw wspólnych i osobistych. Z pewnością nie zabraknie atrakcji i zaskoczeń.

Na koncert obowiązuje wstęp za zaproszeniami. Zaproszenia dla senatorek i senatorów wysłane zostały pocztą wewnętrzną. Zaproszenia dla pracowniczek i pracowników, emerytek i emerytów, doktorantek i doktorantów, studentek i studentów będą możliwe do pobrania za pośrednictwem serwisu koncerty.amu.edu.pl w dniach od 2 do 7 maja br. włącznie.

Wystąpią:
Chór Kameralny UAM pod dyrekcją Krzysztofa Szydzisza
Adam Michalak (tenor)
Robert Adamczak (fortepian)
Scenariusz i moderacja – Piotr Łuszczykiewicz

Program koncertu Majowego „My wszyscy z niego”

  1. Henryk Opieński (opr. Stanisław Wiechowicz) - Kwiecień
  2. Ignacy Jan Paderewski (opr. Stanisław Wiechowicz, Krzysztof Szydzisz) - Polały się łzy op. 18 nr 1
  3. Ignacy Jan Paderewski (opr. Stanisław Wiechowicz, Krzysztof Szydzisz) - Nad wodą wielką
  4. Stanisław Moniuszko - Niepewność
  5. Fryderyk Chopin - Moja pieszczotka
  6. Ignacy Jan Paderewski (opr. Stanisław Wiechowicz, Krzysztof Szydzisz) - Tylem wytrwał op. 18 nr 5
  7. Ignacy Jan Paderewski (opr. Stanisław Wiechowicz, Krzysztof Szydzisz) - Piosnka Dudarza op. 18 nr 2
  8. Andrzej Kurylewicz (opr. Marcin Wawruk) - Dobranoc


Chór Kameralny UAM pod dyrekcją prof. Krzysztofa Szydzisza i prof. UAM, dr hab. Joanny Piech-Sławeckiej właśnie rozpoczyna 30. sezon działalności artystycznej. Siłą zespołu jest jego niezwykła różnorodność – chór wykonuje muzykę wszystkich epok; utwory a cappella oraz wokalno-instrumentalne. Śpiewa w kilkunastu językach, nieustannie jednak popularyzuje muzykę polską. Dwukrotnie zdobył Grand Prix na prestiżowym Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat, jest też laureatem przeglądów, m.in. w Międzyzdrojach, Suwałkach, w Llangollen, na Malcie, w Wiedniu, w Busan (Korea Południowa) i w Oslo. Swoje miejsce na międzynarodowej scenie chór zawdzięcza przewodnictwu profesora Krzysztofa Szydzisza – chórmistrza, muzykologa, kierownika Zakładu Emisji Głosu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, logopedy, menedżera kultury. Prof. UAM dr hab. Joanna Piech-Sławecka, profesor na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu, chórmistrz, oboistka, logopeda, trener emisji głosu, a przede wszystkim – aktywna chórzystka od prawie dwóch dekad współprowadzi próby i koncerty zespołu, jest Prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Chóru Kameralnego UAM.

Robert Adamczak - profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu), doktor habilitowany sztuki muzycznej, nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych im. Krzysztofa-Komedy Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Witolda Witkowskiego. Ukończył również Podyplomowe Studium Mistrzowskie pod kierunkiem prof. Waldemara Andrzejewskiego w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Za działalność i osiągnięcia artystyczne oraz twórczy wkład w rozwój kultury polskiej został wyróżniony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej (2014). Koncertuje solowo i w zespołach kameralnych w kraju i za granicą. Wykonuje utwory od baroku po współczesność.

Adam Michalak - tenor - absolwent wokalistyki Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Był także absolwentem UAM Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, gdzie obecnie jest wykładowcą emisji głosu i interpretacji na tejże Uczelni. Występował jako solista na setkach koncertów i festiwalach; uczestniczył w wielu  prestiżowych uroczystościach w Polsce i za granicą, które były też transmitowane w telewizji polskiej i zagranicznej. Zdobywał wiele nagród jako solista na Międzynarodowych Festiwalach wraz z Chórem Kameralnym WPA UAM pod dyrekcją Beaty Szymańskiej. Jako solista współpracuje z Filharmonią Kaliską, Częstochowską, NFM we Wrocławiu, Orkiestrą Reprezentacyjną Sił Powietrznych z Poznania oraz z Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Pod nazwą The Sunday Singers, wykonuje a capella współczesną muzykę rozrywkową, popową, jazzową oraz klasyczną.