Data wydarzenia:

Koncert Polish Soloists - aktualizacja

Organizatorzy koncertu informują, że w związku z sytuacją epidemiologiczną i zarządzeniem JM Rektora nr 431/2019/2020 koncert Polish Soloists zaplanowany na 28 marca w Auli Uniwersyteckiej zostaje odwołany. Trwa ustalanie nowego terminu wydarzenia.

Koncert Polish Soloists „Dusza Wschodu” został objętym patronatem JM Rektora UAM.

W programie znajdą się wybitne dzieła polskich oraz rosyjskich kompozytorów. Polish Soloists zabierze publiczność w muzyczną podróż pełną historycznych odniesień. Dziełem przewodnim koncertu będzie Symfonia Kameralna D. Szostakowicza. Jeden z najbardziej znanych utworów rosyjskiego kompozytora, opiera się na cytatach z wcześniejszych dzieł, które odegrały szczególną rolę w jego życiorysie. Oficjalnie symfonia poświęcona jest ofiarom wojny, ale bliskim kompozytor wyznał, że poświęca ją samemu sobie, że jest to dzieło autobiograficzne, które opowiada o tragedii czasów stalinowskich. Usłyszymy również utwory mistrzów romantyzmu, m. in. Piotra Czajkowskiego, Sergiusza Rachmaninowa czy Henryka Wieniawskiego.

Wstęp wolny.

Program:

  • D. Shostakovich - Symfonia Kameralna 25’00’’
  • S. Prokofiev - Taniec Rycerzy na altówkę i orkiestrę 5’00’’ - Mateusz Doniec
  • S. Rachmaninoff - Wokaliza na wiolonczelę i orkiestrę 7’00’’ - Krystyna Wiśniewska
  • P. Czajkowski - Pezzo Capriccioso na wiolonczelę i orkiestrę 7’00’’ - Janek Lewandowski
  • P. Czajkowski - Valse - Scherzo na skrzypce i orkiestrę 8’00’’ - Zuzanna Budzyńska
  • Przerwa
  • H. M. Górecki - 3 utwory w dawnym stylu - 10’00’’
  • K. Szymanowski - Nokturn i Tarantella na skrzypce i orkiestrę 10’00’’ - Julia Wrońska
  • H. Wieniawski - Fantazja nt z opery „Faust” na skrzypce i orkiestrę 16’30’’ - Celina Kotz

Skład orkiestry:

Celina Kotz - koncertmistrz, kierownictwo artystyczne

Sebastian Czaja - II koncertmistrz

Julia Wrońska - skrzypce

Judyta Kluza - skrzypce

Sulamita Ślubowska - skrzypce

Kasia Górska - skrzypce

Zuzia Budzyńska - skrzypce

Bartek Skibiński - skrzypce

Paweł Czarny - altówka

Mateusz Doniec - altówka

Tomasz Rosiński - altówka

Jan Lewandowski - wiolonczela

Krysia Wiśniewska - wiolonczela

Aneta Stefańska - wiolonczela

Albert Myczkowski - kontrabas


Polish Soloists to grupa wybitnych, pełnych pasji polskich artystów młodego pokolenia. Polish Soloists to synonim nowej jakości oraz kierunku współczesnej formy koncertu. Wszyscy muzycy są solistami co sprawia, że jest to pierwsza w Polsce orkiestra o tak niepowtarzalnym profilu. Artyści są laureatami najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie. Zdobyli łącznie ponad 250 nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych. Zespół o tak wysokim poziomie wykonawczym daje praktycznie nieograniczone możliwości w doborze repertuaru koncertowego, z czego korzystają zarówno sami muzycy jak również odbiorcy. Kierownictwo artystyczne nad orkiestrą piastuje wybitna polska skrzypaczka, Celina Kotz. W składzie orkiestry regularnie występują tacy artyści jak R. Kwaśnikowska, S. Wilga, S. Ślubowska, M. Gidaszewska, A. Krzyżak, P. Czarny, Z. Sosnowska , K. Wiśniewska czy J. Lewandowski. W repertuarze PSSO znajdują się doskonale znane kompozycje cenionych na całym świecie kompozytorów, jak i utwory współczesne. Orkiestra ma za sobą polskie prawykonanie kompozycji M. Richtera. Polish Soloists String Orchestra współpracowała z wybitnymi artystami, m.in. Marcinem Zdunikiem, Danjulo Ishizaką, Bartłomiejem Niziołem czy Alexandrem Sitkovetsky’m. Mają za sobą występy w całym kraju, m. in. na inauguracji Pila Festival, Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych, Festiwalu Muzyki Romantycznej czy podczas Nocy Muzeów w Pracowni Jagi Hupało.