Data wydarzenia:

Konferencja naukowa „Polska w Unii Europejskiej. Rezultaty i scenariusze na przyszłość z perspektywy 20. rocznicy podpisania Traktatu Akcesyjnego”

12 maja 2023 r. w Collegium Polonicum w Słubicach odbędzie się konferencja naukowa z cyklu Europa XXI wieku na temat „Polska w Unii Europejskiej. Rezultaty i scenariusze na przyszłość z perspektywy 20. rocznicy podpisania Traktatu Akcesyjnego”. W wydarzeniu udział weźmie Marszałek Senatu RP prof. dr hab. Tomasz Grodzki, który objął konferencję honorowym patronatem.

Uczestnikami konferencji będą obecni i byli politycy, którzy odegrali istotne role w procesie akcesji Polski do Unii Europejskiej, m.in. byli premierzy RP – prof. UAM dr hab. Hanna Suchocka, Leszek Miller i Jan Krzysztof Bielecki. Nie zabraknie także naukowców reprezentujących różne ośrodki naukowo-badawcze, polityków, działaczy samorządowych, dziennikarzy oraz innych zainteresowanych integracją europejską.

W trakcie spotkania podjęta zostanie próba oceny rezultatów przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w roku 2004. Okazją do debat będzie 20. rocznica podpisania Traktatu Akcesyjnego, co miało miejsce 16 kwietnia 2003 r. w Atenach.

– Okres, jaki upłynął od tych wydarzeń, jest wystarczający do ukazania korzyści oraz kosztów akcesji z punku widzenia Polski, Unii Europejskiej i Europy. Konferencja będzie zatem płaszczyzną do oceny rezultatów członkostwa Polski w UE, a także wymiany opinii, poglądów i prezentacji wyników badań również na temat współczesnych problemów w relacjach Polska-UE – mówi organizator, prof. dr hab. Tadeusz Wallas, prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Konferencja odbędzie się 12 maja 2023 r. w godz. 10.00-17.00 w dużej auli Collegium Polonicum w Słubicach, wspólnej placówce naukowej i dydaktycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Aby wziąć udział w konferencji, należy wypełnić formularz rejestracyjny do dnia 10 maja br.

Wypełnij formularz rejestracyjny!

Językiem konferencji będzie język polski. Wystąpienia referentów oraz dyskusje podczas sesji plenarnych będą tłumaczone symultanicznie na język niemiecki.

Szczegółowe informacje i program wydarzenia na stronie: https://www.cp.edu.pl/pl/public_relations/informacje_prasowe/2023/ip06/index.html