Data wydarzenia:

Noc Muzeów w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu

18 maja 2024 r. w ramach Nocy Muzeów zapraszamy na wycieczki po Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. Spacer w towarzystwie bibliotekarza pozwoli zapoznać się z historią powstania biblioteki, jak i z jej ciekawą i piękną architekturą. Będzie można obejrzeć zabytkowe wnętrza: czytelnie, gabinet dyrektora, katalog, a także miejsca, gdzie historia łączy się z nowoczesnością. Zwiedzanie odbędzie się w godz. 18.00-24.00

O godz. 20:00 zapraszamy do Salonu za Filarem na wykład Jakuba Łukaszewskiego z Pracowni Starych Druków Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu Jak drukowano dzieło O budowie ciała ludzkiego Andreasa Vesaliusa (1514-1564) – dwa bazylejskie wydania z 1543 i 1555 roku. Wstęp wolny.

Wykładowi towarzyszyć będzie wystawa Trzy wydania De Humani corporis fabrica Andreasa Vesaliusa ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu (Bazylea 1555, Wenecja 1604, Lejda 1725). Będzie to rzadka okazja do zapoznania się z dziełem „O budowie ciała ludzkiego” autorstwa Andreasa Vesaliusa (1514-1564). To pierwszy w historii medycyny tak kompletny atlas anatomiczny zawierający niemal 300 doskonałych i precyzyjnie opisanych wielkoformatowych rycin przedstawiających budowę ludzkiego ciała. Wydany został w Bazylei w 1543 roku, a następnie, w poszerzonej wersji, w 1555 r. Na wystawie prezentowane będą przechowywane w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu: oryginalny egzemplarz drugiego wydania oraz edycje z 1604 i 1725 roku. Ekspozycję wzbogacą również plansze z reprodukcjami wybranych rycin z tych trzech wydań.