Data wydarzenia:

Odkryj tajemnice starodruków

Dyrekcja Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie pt. "Zbiory specjalne Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu", który odbędzie się 12 grudnia, o godzinie 17.30 w Czytelni Zbiorów Specjalnych i Regionalnych (Biblioteka Uniwersytecka ul. Ratajczaka 38/40, III p.).

O najskryciej przechowywanej, najniezwyklejszej i najcenniejszej części kolekcji Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu opowie dr hab. Rafał Wójcik, kierownik Oddziału Zbiorów Specjalnych BU oraz Pracowni Starych Druków.

Prelekcja podzielona zostanie na cztery części:

• w pierwszej, w bardzo zwięzłej formie, padnie kilka słów o tym, czym właściwie był kiedyś, a czym jest dziś fragment kolekcji biblioteki określany tym terminem;
  • w części drugiej, równie zwięźle, padnie kilka słów o tym, jak przekształcała się struktura oddziału zbiorów specjalnych na przestrzeni ostatnich stu lat istnienia uniwersyteckiej książnicy (i dlaczego się zmieniała);
  • część trzecia skupi się na teraźniejszości – prelegent opowie, jakie kategorie zbiorów wchodzą w skład oddziału obecnie, jaka jest ich charakterystyka oraz jakie cele przyświecają kustoszom-strażnikom poszczególnych pracowni;
  • na koniec wreszcie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy zbiory specjalne w bibliotekach uniwersyteckich są w ogóle do czegoś potrzebne.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Wstęp bezpłatny.