Data wydarzenia:

Ogłoszenie laureatek Poznańskiej Nagrody Literackiej

Już w najbliższy piątek, 20 listopada 2020 r., zostanie ogłoszone nazwisko laureatki Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka.

9 października JMR prof. Bogumiła Kaniewska ogłosiła, że laureatką Nagrody im. Adama Mickiewicza została Krystyna Miłobędzka. Teraz przekonamy się, kto otrzyma Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka.

Tegorocznymi nominowanymi do Nagrody-Stypendium są:

  • Monika Glosowitz za książkę „Maszynerie afektywne. Literackie strategie emancypacji w najnowszej polskiej poezji kobiet” (Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN, 2019);
  • Agnieszka Pajączkowska za książkę „Wędrowny Zakład Fotograficzny” (Wydawnictwo Czarne, 2019);
  • Joanna Żabnicka za książkę „Koniec lata” (WBPiCAK, 2019).

Ogłoszenie wyników odbędzie się online na profilach FB: UAM, Zamek Czyta i Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Początek transmisji o godz. 19.00.

Dzień później, 21 listopada, odbędą się spotkania z nominowanymi. O godz. 16.00 prof. Inga Iwasiów będzie rozmawiać z Agnieszką Pajączkowską, a godz. 17.30 dr Krzysztof Hoffmann z Moniką Glosowitz i Joanną Żabnicką.


Poznańską Nagrodę Literacką ustanowili wspólnie w 2015 roku, po śmierci Stanisława Barańczaka, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny Rektor UAM. Składa się z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tysięcy zł przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast Nagroda-Stypendium im. Stanisława Barańczaka (40 tysięcy zł) trafia do twórców, którzy nie ukończyli 35 roku życia.