Data wydarzenia:

Pierwsze uczone Uniwersytetu Poznańskiego. Odkrywanie herstorii w Akademii

8 marca z okazji Dnia Kobiet świętujemy herstorię UAM. Z tej okazji Wydział Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wraz z Kołem Naukowym Edukacji Równościowej Emancypacja w Poznaniu mają zaszczyt zaprosić wszystkie zainteresowane osoby do udziału w seminarium naukowym pt.  Pierwsze uczone Uniwersytetu Poznańskiego. Odkrywanie herstorii w Akademii. Seminarium połączone z otwarciem wystawy „Mądrość, odwaga i entuzjazm. Pierwsze uczone Uniwersytetu Poznańskiego (1919-1939)” odbędzie się 8 marca 2019 r. w budynku D przy ul. Szamarzewskiego 89, sala 508.

Zgłoszenia na seminarium prosimy przesyłać do 5 marca na adres: emancypa@amu.edu.pl

Seminarium matronują:
Pani Dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM
Polskie Towarzystwo Pedagogiczne
Polskie Towarzystwo Historii Edukacji
Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
Interdyscyplinarne Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM
Projekt Niegodne Historii
Projekt Gdy Nauka Jest Kobietą

Plan seminarium:

10.00 - 10.30 Rejestracja uczestniczek i uczestników - sala 508

10.30 – 11.00 Otwarcie wystawy „Mądrość, odwaga i entuzjazm. Pierwsze uczone Uniwersytetu Poznańskiego (1919-1939)”

- hol przed Dziekanatem WSE w budynku D Pani Dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych, prof. dr hab. Agnieszka Cybal-Michalska oraz autorki wystawy: dr Iwona Chmura-Rutkowska i prof. UAM dr hab. Edyta Głowacka Sobiech

11.00 –11:30 Powitanie i otwarcie seminarium Pani Prorektor prof. UAM dr hab. Beata Mikołajczyk, Pani Dziekan WSE UAM prof. dr hab. Agnieszka Cybal-Michalska, oraz dr Iwona Chmura-Rutkowska i prof. UAM dr hab. Edyta GłowackaSobiech

11:30 – 12.00 Prof. Ludwika Dobrzyńska – Rybicka jakiej nie znamy - mgr Dobrosława Gucia (Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk), mgr Joanna Lubierska (Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne „Gniazdo”)

12.00 – 12.30 Prof. Eugenia Piasecka-Zeylandowa - „w cieniu męża”? - dr Dorota Mazurczak (Instytut Historii UAM)

12.30 – 13.00 Etnografka w terenie. Badawcze i edukacyjne pasje prof. Bożeny Stelmachowskiej - prof. UAM dr hab. Anna Weronika Brzezińska (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM), Paulina Dawid (Koło Naukowe Edukacji Równościowej Emancypacja UAM)

13.00 – 13.30 Społeczno-kulturowe uwarunkowania karier pierwszych badaczek na przykładzie prof. Michaliny Stefanowskiej i prof. Józefy Joteyko - dr Iwona Chmura – Rutkowska (WSE UAM), prof. UAM dr hab. Edyta Głowacka Sobiech (WSE UAM)

13.30 – 14.30 Dyskusja i zakończenie seminarium

Projekt p.t. MĄDROŚĆ, ODWAGA I ENTUZJAZM. PIERWSZE UCZONE UNIWERSYTETU POZNAŃSKIEGO (1919-1939), realizowany jest przez dr Iwonę Chmura-Rutkowską i prof. UAM dr hab. Edytę Głowacką-Sobiech we współpracy z Kołem Naukowym Edukacji Równościowej "Emancypacja" działającym przy Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Celem projektu w kontekście dwóch rocznic: 100-lecia uzyskania przez Polki praw wyborczych oraz 100-lecia UAM – jest odnalezienie śladów i materiałów, przypomnienie biografii, udokumentowanie spuścizny oraz zachowanie pamięci o pierwszych badaczkach i uczonych okresu międzywojennego, które współtworzyły Uniwersytet Poznański. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach II edycji konkursu FUND_AKCJA Fundacji UAM oraz w ramach projektu "Gdy Nauka Jest Kobietą UAM.

Pierwsze Uczone Uniwersytetu Poznańskiego 1919 - 1939
#GdyNaukaJestKobietąUAM