10-13 kwietnia 2025 odbędzie się ósma edycja Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej, organizowanego przez Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu i Fundację Instytut Kultury Popularnej we współpracy z Pracownią Komiksu i Powieści Graficznych UAP, Biblioteką Raczyńskich, Barakiem Kultury oraz Instytutem Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM. Jest to jedna z największych imprez komiksowych w Polsce, łącząca w sobie naukowy namysł nad komiksem z dobrą zabawą.
Jak co roku w ramach festiwalu odbędą się:
10-11 kwietnia
Konferencja naukowa, tym razem poświęcona polskiemu komiksowi fantastycznemu, w której wezmą udział najważniejsi polscy badacze sztuki komiksowej (m.in. prof. Jerzy Szyłak, dr Adam Rusek, prof. Wojciech Birek), a także znawca komiksu środkowoeuropejskiego Tomáš Prokůpek.
12-13 kwietnia
- prelekcje (wszystkie odbędą się w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu), podzielone na bloki tematyczne: superbohaterski, mangowy, horror i postapo, a także Comic Connections – w ramach którego odbędą się spotkania z gośćmi z Węgier, Czech, Niemiec, Łotwy, Słowacji, Izraela i Belgii.
- spotkania autorskie m.in. z Kasią Nie, Kasią Mazur, Nikolą Kucharską, Mateuszem Skutnikiem i Wojciechem Stefańcem,
- warsztaty dla najmłodszych i tych trochę starszych fanów komiksu, które zostaną poprowadzone przez Annę Malikowską, Kasię Nie, Dominika Szcześniaka, Tomasza Kontnego i Nikolę Kucharską oraz przez studentów Uniwersytetu Artystycznego – na warsztaty obowiązują zapisy,
- wystawy: twórczości Bogusława Polcha, prac Krystyny Wójcik (we współpracy z Muzeum Komiksu), Mateusza Leszczyńskiego oraz Tomasza Kontnego (wszystkie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu), kobiecych debiutów (Barak Kultury), Mikołaja Tkacza (piętro Wydziału Grafiki UAP), Nikoli Kucharskiej (Biblioteka Raczyńskich), a także komiksu węgierskiego w Collegium Maius,
- giełda komiksów w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu oraz minigiełda studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
- gra miejska polegająca na kompletowaniu pieczątek układających się w minikomiks; dla wszystkich, którzy ukończą grę, przewidziane są dodatkowe gratisy.
Jak co roku, również tym razem na uczestników festiwalu, będą czekały darmowe zeszyty sprowadzone z USA oraz ziny polskich i europejskich twórców przygotowane specjalnie na naszą imprezę.
Tradycyjnie udział we wszystkich wydarzeniach dla każdego uczestnika jest darmowy!
Informacje na temat wydarzeń festiwalowych pojawiają się na bieżąco na profilu: https://www.facebook.com/czytelnianova, stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/853302590281775 oraz stronie festiwalowej: https://komiksy-poznan.pl/.
Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej odbywa się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Poznania.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.