Data wydarzenia: -

Sezon na humanistykę cyfrową. Otwarte seminarium prezentujące infrastrukturę Dariah.lab w Wielkopolsce

W dniach 21-22 listopada 2023 r. w Auli Lubrańskiego w Collegium Minus UAM odbędzie się otwarte seminarium pt. „Sezon na humanistykę cyfrową”. To jedno z wydarzeń kończących projekt rozwojowy DARIAH-PL, którego partnerem był m.in. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zapraszamy na prezentację infrastruktury Dariah.lab wytworzonej w ramach projektu „Cyfrowa infrastruktura badawcza dla humanistyki i nauk o sztuce DARIAH-PL”. W ramach seminarium poznańscy partnerzy – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Poznańska, Instytut Badań Literackich PAN oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe – zaprezentują efekty swoich prac. Przedmiotem prezentacji będą też osiągnięcia związane z Wielkopolską, jako że projekt dostarcza również zasobów i narzędzi w sposób szczególny związanych z tym regionem. Przykładem takich zasobów może być unikatowe repozytorium cyfrowe gazety Kaliszanin, pozyskanej z archiwów cenzury rosyjskiej w Bibliotece w Sankt Petersburgu, archiwalne materiały nagraniowe zarejestrowane podczas etnomuzykologicznych prac terenowych w regionie czy też cyfrowa dokumentacja pałacu w Turwi.

Zaproszenie kierujemy do całej społeczności akademickiej związanej z szeroko pojętą humanistyką oraz rozwojem technologii dla humanistyki, a także do bibliotekarzy muzycznych, archiwistów, autorów tekstów, tłumaczy, studentów, uczniów, pasjonatów nowych technologii i humanistyki cyfrowej, społeczności miasta Poznania i okolic.

Seminarium obejmie część wykładową (wtorek 21 listopada) oraz wizyty studyjne i demonstracje wytworzonej infrastruktury na terenie UAM, PP, IBL PAN i PCSS (środa 22 listopada).

Wydarzenie ma charakter otwarty, jednak ze względów organizacyjnych prosimy o rejestrację.

Szczegółowy program seminarium oraz link do rejestracji dostępne na stronie: https://lab.dariah.pl/seminarium/

Informacje na temat projektu realizowanego przez konsorcjum dostępne na stronie: https://lab.dariah.pl/