Data wydarzenia:

Spotkanie autorskie z Katarzyną Kobylarczyk

Zakład Studiów Hispanistycznych (Instytut Języków i Literatur Romańskich, Wydział Neofilologii UAM) zaprasza na spotkanie autorskie z Katarzyną Kobylarczyk, które odbędzie się we wtorek 12 grudnia, o godz. 16:45 w sali C2 Collegium Novum UAM. Spotkanie poprowadzi dr Judyta Wachowska.

Z Autorką porozmawiamy o jej najnowszej książce – „Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci” (Czarne, 2023), której premiera miała miejsce zaledwie dwa miesiące temu. Katarzyna Kobylarczyk opisuje w najnowszej książce bulwersujący i ponury proceder sprzedaży, kradzieży i adopcji dzieci w Hiszpanii, w który były zamieszane instytucje państwowe i kościelne. Historie osób, z którymi Autorka przeprowadziła rozmowy na ten temat (często samych aktorów i aktorek poddanych tym działaniom), nałożyła na mapę szerszego kontekstu historycznego i społecznego. „Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci” jest w pewnym sensie kontynuacją poprzedniej, wielokrotnie nagradzanej i przetłumaczonej na j. hiszpański książki „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”, nie tylko przez rytm zdań, które stanowią ich tytuły, ale dzięki sposobowi, w jaki Autorka przygląda się tematowi naznaczonemu u swych początków przez nacjonalistyczno-katolicki reżim frankistowski. To bardzo ważna książka o roli tabu i społecznego napiętnowania dotyczącego statusu kobiet jako wiarygodnych świadków w kształtowaniu indywidualnej i zbiorowej pamięci Hiszpanii.

Joanna Gierak-Onoszko napisała o książce:

„Katarzyna Kobylarczyk przekracza ramy reporterskiego śledztwa i odważnie kreśli obraz wielkiej, patriarchalnej konstrukcji, w której kobieta, jej prawa i jej dobro nie mają szans w zderzeniu z autorytetem księdza, lekarza, mężczyzny. Lapidarny, chłodny język tej poruszającej książki pozwala dobrze wybrzmieć prawdziwej grozie, jaką niesie czytelnikom konfrontacja z faktami. Jak to było możliwe?”

O autorce

Katarzyna Kobylarczyk reporterka, dziennikarka; autorka trzech książek o Hiszpanii: „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty" (2013), „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany" (2019) i „Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci”. Za „Strupa” otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Kryształową Kartę Polskiego Reportażu oraz była nominowana do Nagrody im. Beaty Pawla. Jest autorką pięciu zbiorów reportaży historycznych poświęconych kulturze, zabytkom i historii Małopolski wydanych przez Małopolski Instytut Kultury, a także dwóch książek o Nowej Hucie, w której mieszka od urodzenia: „Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie" (2009) oraz „Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy" (2020); laureatka IV edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO za projekt „Ciałko”. Członkini Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa; autorka 6-odcinkowego podcastu stworzonego we współpracy i na zamówienie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w 80-lecia Powstania w getcie warszawskim, pod zbiorczym tytułem „Jakby nas ziemia pochłonęła” (link: https://polin.pl/pl/wydarzenie/jakby-nas-ziemia-pochlonela-podcast-katarzyny-kobylarczyk).

O prowadzącej

Judyta Wachowska – pracowniczka Zakładu Studiów Hispanistycznych IJiLR UAM w Poznaniu, literaturoznawczyni, zajmuje się głównie badaniami nad literaturą i kulturą hiszpańską inspirowanymi studiami nad pamięcią i nad płcią społeczno-kulturową; opublikowała m.in. szereg artykułów dotyczących literatury hiszpańskiej wojny domowej, republikańskiego wygnania, nowej powieści historycznej w Hiszpanii i frankistowskich więzień kobiecych oraz „utraconych dzieci frankizmu” i ewakuacji dzieci organizowanych przez rząd II Republiki Hiszpańskiej.

Zobacz plakat promujący wydarzenie (plik PDF)