Data wydarzenia:

StreamIK, czyli cykliczne rozmowy Instytutu Kulturoznawstwa UAM

Zapraszamy na drugie wydarzenie z nowego cyklu #StreamIK, w ramach którego Instytut Kulturoznawstwa UAM przeprowadzać będzie onlinowe spotkania z twórcami i badaczami kultury. Tym razem spotkamy się w piątek 26 lutego 2021 o godz. 19:00 na kanale FB, gdzie dr Michał Larek opowie o... prawdziwej zbrodni, czyli za co kochamy true crime!

Dołącz do wydarzenia!

O wykładzie

Podcast, czyli internetowe słuchowisko, jest przebojem rynku medialnego od 2019 roku, a pandemia znacznie zwiększyła jego popularność. Szczególnym powodzeniem wśród podcastów cieszy się kategoria true crime – opowieści o przestępstwach, tajemniczych zaginięciach i causes célèbres. Popularność tych narracji sprawia, że tworzą własny mikropejzaż medialny – oprócz podcastów powstają liczne vlogi, fora, instagramy, strony i grupy na FB. Mniej lub bardziej profesjonalni narratorzy opowiadają na nich zarówno o sprawach znanych na całym świecie, jak i o zapomnianych lokalnych zdarzeniach, w poszukiwaniu inspiracji sięgając również do przeszłości.

Nasz Gość, dr Michał Larek, posiada unikalne kompetencje do rozmowy o fenomenie true crime – jest zarówno autorem fabularnych i dokumentalnych opowieści kryminalnych, jak i akademickim badaczem takich narracji. Wspólnie spróbujemy dociec, dlaczego true crime przyciąga z hipnotyczną siłą coraz to szerszą publiczność, jak takie opowieści są konstruowane i jakimi cechami powinien odznaczać się dobry true crime storyteller?

Michał Larek - pisarz, wykładowca, doktor literaturoznawstwa, dziennikarz, twórca popularnego podcastu true crime – Zabójcze opowieści. Zafascynowany kulturą popularną, storytellingiem, kryminałami, sztuką wywiadu i technikami przyciągania uwagi odbiorcy. W 2014 roku wydał Martwe ciała – reportaż o Edmundzie Kolanowskim, seryjnym zabójcy z Poznania, a w 2016 roku powieść kryminalną Mężczyzna w białych butach, inspirowaną historią zbrodni Tadeusza Kwaśniaka (obydwie książki we współpracy z Waldemarem Ciszakiem). Opublikował trzy tomy fabularnej serii kryminalnej Dekada, której akcja toczy się w latach 90. Najnowsza jego książka to Chirurg – mroczny thriller osadzony w latach 80., inspirowany sprawą Kolanowskiego.

Zabójcze Opowieści na Youtube
Zabójcze opowieści na Spotify