Zapraszamy na kolejne spotkanie Szkoły Nestorów Nauki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykład pt. „Filozof w sklepie z polityką, czyli o prawdzie, pięknie i dobru we współczesnym świecie” wygłosi prof. Roman Kubicki z Wydziału Filozoficznego UAM.
Spotkanie odbędzie się 22 stycznia 2025 r. o godz. 17.00 w Auli Lubrańskiego, ul. Wieniawskiego 1, Poznań. Wykład ma charakter otwarty i będzie również transmitowany online na kanale YouTube UAM (link do transmisji).
Autor o wykładzie
Na początku wykładu nie tyle wyjaśnię jego tytuł, ile raczej wytłumaczę się z niego. Wystąpienie jest zarazem optymistyczne, ponieważ w podtytule stwierdzam trwanie tzw. podstawowych wartości, jak i pesymistyczne, ponieważ w kontekście tytułu sugeruję, że ma się ono jednak zdecydowanie inaczej. Mimo że straszenie kryzysem wartości wciąż ma się lepiej niż one same, mam nadzieję, że w wykładzie uda mi się nie dołączyć do chóru Kasandr, zarówno zawodowych, jak i hobbystycznych. Tezą wykładu jest bowiem optymistyczne przeświadczenie, że świat ma się dobrze, aczkolwiek mógłby, a być może nawet powinien mieć się niewyobrażalnie lepiej.
O Autorze
Roman Kubicki – estetyk, teoretyk kultury i sztuki; profesor Wydziału Filozoficznego, obecnie jego dziekan i kierownik Zakładu Filozofii Kultury; wcześniej dyrektor Instytutu Filozofii, a od 1996 r. zastępca dyrektora IF; senator UAM; profesor Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz; członek Komitetu Nauk Filozoficznych PAN; w latach 90. stypendysta Open Society Foundations; promotor dziesięciu dysertacji doktorskich; autor m.in. książek: Interpretacja a poznanie. Studium z filozofii sztuki (1991), Zmierzch sztuki. Narodziny ponowoczesnej jednostki? (1995), Ani być, ani mieć. Trzy szkice z filozofii pamięci (2001), Pierścienie Gygesa (2005), Egzystencjalne konteksty dzieła sztuki. Studium z pogranicza estetyki i filozofii kultury (2013), z Zygmuntem Baumanem i Anną Zeidler-Janiszewską Życie w kontekstach. Rozmowy o tym, co za nami i o tym, co przed nami (2009), pisał felietony w poznańskiej Gazecie Wyborczej, Gazecie Poznańskiej, miesięczniku Arteon i kwartalniku ArtLuk; wieloletni przewodniczący Kapituły Nagrody Artystycznej Miasta Poznania; były redaktor naczelny kwartalnika Sensus Historie; członek Rady Programowej m.in. pisma Miasteczko.