Data wydarzenia:

Szkoła Nestorów Nauki UAM: Jak to się zaczęło? Jak to się skończy? Warunki rozumienia chrześcijaństwa instytucjonalnego

Szanowni Państwo,

mamy przyjemność zaprosić na spotkanie z cyklu Szkoły Nestorów Nauki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Nasze zaproszenie przyjął Pan Profesor Tomasz Polak, który wygłosi wykład pt.: „Jak to się zaczęło? Jak to się skończy? Warunki rozumienia chrześcijaństwa instytucjonalnego”.

Spotkanie odbędzie się w dniu 8 lutego 2023 o godzinie 17.00 w Sali Senatu, ul. Wieniawskiego 1, Poznań.

Wykład będzie również transmitowany na kanale You Tube.  Dostęp do spotkania poprzez zamieszczony link: https://youtube.com/live/qVJX9HOPad8?feature=share

W wykładzie przedstawiony zostanie przegląd uwarunkowań historyczno-genetycznych, religijnych, kulturowych i politycznych, z których narodziły się charakterystyki instytucji chrześcijańskich. Prof. Tomasz Polak zwróci również uwagę zwłaszcza na to, co może być istotne dla przyszłości tych instytucji.

Tomasz Polak (do 2008 Tomasz Węcławski), profesor zwyczajny, teolog i filozof, współtwórca Pracowni Pytań Granicznych UAM.

Do 2007 (jako ksiądz katolicki) profesor Wydziału Teologicznego UAM, jego dziekan i prodziekan. W latach 1997-2003 członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej przy watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. W roku 2007 wystąpił z kapłaństwa i Kościoła.

Zajmuje się historią społeczną wczesnego chrześcijaństwa, krytyką ideologii i fantazmatów. Współautor i współredaktor tomu: „Porzucić etyczną arogancję. Ku redefinicji podstawowych pojęć humanistyki w świetle wydarzenia Szoa”, Poznań 2011. Ostatnio wydał: „System kościelny, czyli przewagi pana K.”, Poznań 2020.

Serdecznie zapraszamy.