Zapraszamy na kolejne spotkanie Szkoły Nestorów Nauki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykład pt. „Nowa teoria o pochodzeniu Galla Anonima” wygłosi prof. Tomasz Jasiński z Wydziału Historii UAM.
Spotkanie odbędzie się 17 października 2024 r. o godz. 17.00 w Auli Lubrańskiego, ul. Wieniawskiego 1, Poznań. Wykład ma charakter otwarty i będzie również transmitowany online na kanale YouTube UAM (link do transmisji).
O wykładzie
Autor w badaniach nad Kroniką polską Galla Anonima posłużył się kilkoma wersjami programu informatycznego do analizy rytmiki łacińskiej. Programy te dowiodły ponad wszelka wątpliwość, że Kronika polska Galla Anonima oraz Historia o translacji św. Mikołaja, autorstwa anonimowego Mnicha z Lido, są dziełem jednej i tej samej osoby. Okazało się, że proza obydwu dzieł jest unikatowa; niektóre jej elementy – które według dotychczasowych badań miały się narodzić w końcu XI w. – zostały wykryte przez program już na początku IV w., m.in. w konstytucjach Konstantego Wielkiego oraz w przekazach donatystów, a także w bullach papieskich od VI do XI w. włącznie. Opis Słowiańszczyzny w Kronice polskiej oraz wiele zwrotów z tej Kroniki, jak też z Historii o translacji św. Mikołaja, dowodzą, że Gall Anonim/Mnich z Lido sympatyzował z prowęgierskim stronnictwem politycznym, skupionym wokół królowej chorwackiej Heleny Pięknej. Niektóre przesłanki wskazują na to, że Gall Anonim/Mnich z Lido był mnichem w klasztorze benedyktyńskim św. Bartłomieja w stolicy Chorwacji, w Kninie.
O Autorze
Prof. Tomasz Jasiński urodził się 25 września 1951 r.; jest historykiem-mediewistą, badaczem średniowiecznych dziejów Europy Środkowej. Opublikował ponad 200 publikacji, w tym kilkanaście książek. Jest współwydawcą 1250 dokumentów średniowiecznych dotyczących Wielkopolski. Pełnił szereg ważnych funkcji, m.in. dziekana Wydziału Historycznego UAM, wiceprezesa Poznańskiego Towarzystwa Naukowego. Zasiadał i przewodniczył wielu komitetom naukowym i komisjom ministerialnym. Od 2007 do 2023 kierował Biblioteką Kórnicką PAN w Kórniku. W badaniach naukowych koncentruje się na mediewistyce, naukach pomocniczych historii, neolatynistyce, dziejach prozy i poezji łacińskiej. Dzięki staraniom pozyskał wielomilionowe środki z różnych źródeł na renowację Zamku Kórnickiego i Pałacu Działyńskich. Liczne remonty i inwestycje przywróciły Zamkowi Kórnickiemu i jego filii w Poznaniu – Pałacowi Działyńskich – pierwotny blask.
Za badania naukowe, a w tym zwłaszcza nad początkami państwa polskiego i Kroniką Galla Anonima, prof. Tomasz Jasiński otrzymał najwyższe nagrody naukowe i odznaczenia państwowe; w 2010 r. otrzymał nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcie naukowe; w 2013 r. Prezesa Polskiej Akademii Nauk za opracowanie koncepcyjne i określenie założeń logicznych pierwszego na świecie programu komputerowego do badania rytmiki akcentowej prozy łacińskiej przydatnej w badaniach nad Kroniką Galla Anonima; w 2016 r. Nagrodę Wojewody Wielkopolskiego za opiekę nad zabytkami; w 2018 r. Nagrodę Lednickiego Orła Piastowskiego za badania nad dynastią Piastów (patronat Marszałka Województwa Wielkopolskiego); 18 czerwca 2018 r. order Pro Ecclesia et Pontifice od papieża Franciszka I za badania nad początkami chrześcijaństwa w Polsce i diecezji poznańskiej; 2019 r. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski od prezydenta Andrzeja Dudy za badania naukowe. 9 czerwca 2020 Rada Miasta jednogłośnie przyznała Tomaszowi Jasińskiemu tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania.