Data wydarzenia:

Szkoła Nestorów Nauki UAM: O muzyce i muzykach. Kilka myśli o kulturze muzycznej Poznania w okresie 20-lecia międzywojennego

Grafika z informacjami o wykładzie. W centralnej części zdjęcie sali koncertowej, na scenie stoi fortepian, w tle widownia.

Zapraszamy na kolejne spotkanie Szkoły Nestorów Nauki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykład pt. „O muzyce i muzykach. Kilka myśli o kulturze muzycznej Poznania w okresie 20-lecia międzywojennego” wygłosi prof. Halina Lorkowska z Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Spotkanie odbędzie się 2 kwietnia 2025 r. o godz. 17.00 w Auli Lubrańskiego, ul. Wieniawskiego 1, Poznań. Wykład ma charakter otwarty i będzie również transmitowany online na kanale YouTube UAM (link do transmisji).

Autor o wykładzie

Niniejszy wykład to próba uchwycenia najważniejszych wektorów rozwoju i funkcjonowania szeroko pojętej kultury muzycznej Poznania w latach 1919 – 1939. Żeby stworzyć i zrozumieć obraz życia muzycznego w tym okresie, trzeba najpierw odnieść się do tradycji XIX stulecia, do realizacji spektakli operowych w Teatrze Polskim w Poznaniu (otwarty w 1875 r.), rozwoju wielkopolskiego ruchu śpiewaczego, początków edukacji muzycznej,

Życie muzyczne Poznania w okresie międzywojnia tworzyli ludzie i instytucje, stąd próba uchwycenia ich działań na wybranych przykładach. I tak:

  • przykład fantastycznego rozwoju przestrzeni dla muzyki to poznański teatr operowy, jego dyrygenci, soliści-wokaliści, reżyserzy, jego repertuar;
  • przykład nieustannej pracy dla podniesienia poziomu umuzykalnienia poznaniaków to działalność animatorów Wielkopolskiego Związku Kół Śpiewaczych;
  • przykład tworzenia nowej tradycji to propozycje Miejskiej Orkiestry Symfonicznej i konsekwentne przygotowywanie mieszkańców Poznania do uczestnictwa w kulturze i świadomego kontaktu z europejską muzyką symfoniczną;
  • przykład misyjnej działalności Konserwatorium Muzycznego, jego wykładowcy-artyści, wykłady, koncerty, spotkania;
  • Polskie Radio Poznań, partner działań na rzecz muzyki docierającej do dużego grona odbiorców;
  • działalność twórcza kompozytorów związanych z Wielkopolską, dzieła, ich wykonania, recepcja (m.in.: F. Nowowiejski, S. Wiechowicz, H. Opieński, T. Szeligowski).

O Autorce

Studia na kierunku Kompozycja i Teoria Muzyki (dyplom z wyróżnieniem( ukończyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, studia doktoranckie w Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie. Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii uzyskała w Instytucie Historii UAM (promotor prof. dr hab. Lech Trzeciakowski). Habilitację w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie kompozycja i teoria muzyki uzyskała w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Wieloletnia nauczycielka akademicka, emerytowana profesor Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W latach 2005-2012 pełniła funkcję prorektora ds. artystycznych i naukowych; w latach 2012-2020 prowadziła Uczelnię jako – pierwsza w jej historii – rektor-kobieta.

Wykładowczyni przedmiotów: Literatura muzyczna XIX, XX i XXI wieku, Historia muzyki XX i XXI wieku, Historia muzyki polskiej, Formy muzyczne, Seminarium prelekcji i krytyki muzycznej.

Autorka licznych publikacji poświęconych tematyce muzycznej, w tym monografii Kształty muzyki (1998), Muzyka w Teatrze Polskim, w Poznaniu 1875-1920 (2005), Ignacy Jan Paderewski - Człowiek i dzieło (2013) i innych, a także opracowań poświęconych twórczości i działalności poznańskich kompozytorów: Andrzeja Koszewskiego, Floriana Dąbrowskiego, Henryka Opieńskiego, Romana Maciejewskiego, Jana Astriaba, Mirosława Bukowskiego. W kręgu jej zainteresowań znalazła się także twórczość Karola Szymanowskiego.

Obecnie prowadzi wykłady o muzyce dla różnych środowisk. Współpracuje z Uniwersytetami III wieku. Wygłasza „słowo o muzyce” w ramach różnorodnych koncertów.

Uhonorowana m. in.: Statuetką Złotego Hipolita przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego jako wybitna osobowość pracy organicznej; medalem „Ad Perpetuam Rei Memoriam” przez Wojewodę wielkopolskiego za całokształt działalności artystyczno-naukowej; medalem „św. Piotra i Pawła” przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej.

Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz srebrnym medalem: „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Transmisja wykładu