Data wydarzenia:

Szkoła Nestorów Nauki UAM: Problemy interpretowania Konstytucji


Zapraszamy na kolejne spotkanie Szkoły Nestorów Nauki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykład pt. „Problemy interpretowania Konstytucji” wygłosi prof. Sławomira Wronkowska z Wydziału Prawa i Administracji UAM.

Spotkanie odbędzie się 12 grudnia 2024 r. o godz. 17.00 w Auli Lubrańskiego, ul. Wieniawskiego 1, Poznań. Wykład ma charakter otwarty i będzie również transmitowany online na kanale YouTube UAM (link do transmisji).

O wykładzie

W trakcie spotkania podjęte zostaną następujące obszary:

  1. Pojęcie wykładni prawa. Polskie koncepcje wykładni
  2. Swoistość konstytucji jako obiektu wykładni; jej treść i język
  3. Założenia doktrynalne konstytucji jako otoczenie normatywne jej tekstu
  4. Narzędzie interpretacji konstytucji; tradycyjne dyrektywy wykładni i „ważenie” wartości
  5. Ideologie wykładni konstytucji

O Autorce

Sławomira Wronkowska, emerytowany profesor zwyczajny na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, związana z uczelnią od początku studiów. Specjalizuje się w teorii prawa, polityce tworzenia prawa oraz problematyce państwa prawa. Ważniejsze publikacje to: „Analiza prawa podmiotowego”, „Zasady prawa. Zagadnienia podstawowe” (wspólnie z M. Zielińskim i Z. Ziembińskim), „Problemy racjonalnego tworzenia prawa”, „Zasady tworzenia prawa”, a także „Problemy i zasady redagowania tekstów prawnych” i „Komentarz do Zasad techniki prawodawczej” (wspólnie z M. Zielińskim), „Polskie dyskusje o państwie prawa” i „Zasada demokratycznego państwa prawnego w Konstytucji RP”.

Przez wiele lat kierowała Katedrą Teorii i Filozofii Prawa. Kierowała Senacką Komisją Prawną i pracami nad dwoma statutami Uniwersytetu. W latach 2005-2008 pełniła funkcję prorektora uczelni.

Była wieloletnim członkiem Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz przez dwie kadencje jego przewodniczącą, a także członkiem Zarządu Międzynarodowego Towarzystwa ds. Prawodawstwa i członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej. Pracowała w Radzie Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów (1998 – 2005) i opracowała program aplikacji legislacyjnej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, kierując nią w latach 1993-2010.

W latach 2010-2019 była Sędzią Trybunału Konstytucyjnego.

Odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Edukacji Narodowej. W roku 2020 z rąk Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu otrzymała Medal Homini Vere Academico.