Data wydarzenia:

Uniwersyteckie Wykłady na Zamku: „Badania polarne, czyli z Poznania do Arktyki i Antarktyki”

Grafika z informacjami o wydarzeniu. W górnej części Zamek Cesarski w Poznaniu.

13 maja 2025 r. o godz. 18.00 w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, w Sali pod Zegarem, odbędzie się wykład pt. „Badania polarne, czyli z Poznania do Arktyki i Antarktyki”, organizowany w ramach cyklu „Uniwersyteckie Wykłady na Zamku”. Wykład wygłosi prof. dr hab. Grzegorz Rachlewicz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. Wstęp wolny.

Poznańskie środowisko naukowe zainteresowało się badaniami w obszarach podbiegunowych w połowie poprzedniego stulecia. W ślad za geologami ruszyli do Arktyki inni przyrodnicy, co – po początkowym okresie udziału w wyprawach ogólnopolskich – zaowocowało w latach 80. stworzeniem własnego obszaru zainteresowań naukowych na środkowym Spitsbergenie w otoczeniu Zatoki Petunia. W XXI wieku powstała na jej wybrzeżu Stacja Polarna UAM. Od 1989 roku jesteśmy też obecni w Antarktyce, uczestnicząc w pracach w okolicach Polskiej Stacji im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego. Na północy i na południu eksplorujemy szeroki wachlarz tematów od koralowców sprzed czterystu milionów lat, przez nieznane wcześniej nauce gatunki roślin i zwierząt, po współczesne topnienie lodowców.

O wykładowcy

Grzegorz Rachlewicz – profesor nauk o Ziemi i środowisku, geograf-geomorfolog. Prowadzi badania w Arktyce i Antarktyce. Zajmuje się przemianami rzeźby Ziemi i środowiska obszarów podbiegunowych. Kierownik Pracowni Badań Kriosfery i Dziekan Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. Przewodniczy Komisji Nauk o Ziemi przy Oddziale PAN w Poznaniu, członek norweskiej Agder Academy of Sciences, Komitetu Badań Polarnych PAN i Rady Doskonałości Naukowej. Ponad 30 lat działa w Polskim Towarzystwie Tatrzańskim w Poznaniu, obecnie jako wiceprezes. Eksploruje obszary górskie i podbiegunowe, pieszo, wspinaczkowo lub narciarsko. Kolekcjonuje literaturę dotyczącą gór i stref polarnych.

Uniwersyteckie Wykłady na Zamku

W okresie międzywojennym Zamek był siedzibą Uniwersytetu Poznańskiego. Prowadzono tu wykłady, także te otwarte, i inne zajęcia. Mieściło się tu również biuro Wykładów Powszechnych, w którym planowano fakultety, organizowane także poza Poznaniem. Od początku doceniano bowiem znaczenie upowszechniania wyników badań i budowania społeczeństwa opartego na wiedzy. Dzisiaj nawiązujemy do tej ważnej karty w dziejach obu instytucji, organizując Uniwersyteckie Wykłady na Zamku.

Tematem tegorocznych prelekcji jest NATURA.

Organizatorzy: Centrum Kultury ZAMEK, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM, Muzeum UAM

Nagrania: Studio Filmowe UAM