11 marca 2024 r. o godz. 17:00 w Bibliotece Wydziału Biologii UAM odbędzie się wernisaż wystawy „Mokradła – historia pisana węglem” autorstwa prof. Mariusza Lamentowicza.
– Mokradła stanowią wyjątkowe ekosystemy – mówi prof. Mariusz Lamentowicz, kierownik Pracowni Ekologii Zmian Klimatu (Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM). – Nie tylko są cennym rezerwuarem wody, ale również przechowują fascynujące informacje dotyczące przeszłych losów świata. Na powierzchni pokryte roślinnością, w głębi skrywają prawdę o kondycji przyrody. Mokradła to diamenty rozrzucone po całym naszym globie, odkrywane w krajobrazie rolniczym lub schowane w gęstwinie lasów.
Mokradła to obszary niezwykle fotogeniczne. W pracach prof. Lamentowicza długotrwałe procesy przenikają się chwilowymi stanami przyrody, grą światła na powierzchni turzyc, mchów lub wody. Czasami jest to impresja uchwycona w pośpiechu komórką, a niekiedy przemyślany projekt z wykorzystaniem lustrzanki lub bezlusterkowca, w różnych skalach – od makro do mikro, z powietrza lub w formie panoramy.
Autor fotografuje mokradła od lat, głównie ze względu na prowadzone badania naukowe, ale także podczas spacerów i mikroekspedycji. Starannie wybrana galeria zdjęć ma na celu wprowadzenie widza w świat mokradeł, bagien i torfowisk, wspierane merytorycznym komentarzem na temat ich znaczenia dla klimatu, bioróżnorodności oraz ludzi. Prezentowane fotografie pochodzą głównie z miast, pól, łąk, gór i lasów Polski, ale nie tylko. Każde zdjęcie opatrzone jest opisem zawartości oraz kontekstem przyrodniczym. Zapraszamy do zanurzenia się w fascynujący świat mokradeł.