Data wydarzenia:

Wernisaż wystawy „Stefan Zweig. Pisarz, obywatel świata”

Grafika promocyjna wernisażu

Ośrodek Kultury Austriackiej UAM, Austriackie Forum Kultury w Warszawie oraz Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu zapraszają na wernisaż wystawy „Stefan Zweig. Pisarz, obywatel świata”.

Wystawa odbędzie się z okazji Jubileuszu 35-lecia Ośrodka Kultury Austriackiej UAM oraz w ramach XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (8-15 maja 2025).

Data wydarzenia:
czwartek, 15 maja 2025 r. o godz. 13.00

Miejsce:
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
ul. Ratajczaka 38-40
Salon za Filarem

Wystawę można oglądać do 15 czerwca 2025 r.

Wstęp wolny.

O wystawie

Wystawa Muzeum Literatury Austriackiej Biblioteki Narodowej oraz Centrum Stefana Zweiga z siedzibą w Salzburgu przy współpracy Archiwum Literatury w Salzburgu.
Przy wsparciu Federalnego Ministerstwa Sztuki, Literatury, Służb Publicznych i Sportu oraz Federalnego Ministerstwa spraw Europejskich i Międzynarodowych.

Kuratorki i kuratorzy: Bernhard Fetz, Arnhilt Inguglia-Höfle, Arturo Larcati

Projekt wystawy: zunder zwo

Polskie tłumaczenie na zlecenie Austriackiego Forum Kultury w Warszawie: Ryszard Turczyn

Redakcja: Monika Gromala

Stefan Zweig (1881–1942) po dziś dzień jest jednym z najchętniej czytywanych na całym świecie autorów niemieckojęzycznych. Tomasz Mann zanotował w roku 1952, przy okazji 10. rocznicy śmierci sławnego kolegi pisarza: „[…] jego literacka sława dotarła do najdalszych zakątków Ziemi“. Wielu współczesnych reagowało na światową sławę Zweiga uznaniem, ale też gwałtowną krytyką.
Istotnym fundamentem jego sukcesu była z pewnością oplatająca cały świat sieć powiązanych z jego osobą wydawnictw, tłumaczy i tłumaczek oraz intelektualistów, jaką stworzył i którą pielęgnował.

Nie tylko produktywność Zweiga była niebywała, pisarz pozostawał również sprawnym agentem swoich własnych dzieł, czego dowodzą materiały z jego spuścizny.

Na czym polega siła oddziaływania tekstów Zweiga, którą potwierdzają liczne przekłady, opracowania i adaptacje filmowe od Europy aż po Chiny? Dzięki umiejętności wczuwania się w psychikę opisywanych postaci oraz zdolności do opowiadania fascynujących historii, w których ożywają także postaci historyczne, stworzył Zweig dzieła należące do kanonu literatury światowej.

Które aspekty jego życia czy działalności spotkały się ze szczególnym zainteresowaniem w różnych krajach i różnych czasach? Już jako młody autor postrzegał siebie jako obywatela świata. Z wielką ciekawością podejmował liczne podróże w najróżniejsze regiony kuli ziemskiej. Trudno sobie wyobrazić jego pisarstwo bez owego rytmu wędrówki. Fascynacja tym, co obce, również tym, co niezbadane w nas samych, przenosi się na jego czytelniczki i czytelników.

Postacie i miejsca akcji opowieści Zweiga rozsiane są po całym świecie. Na wystawie zaprezentowano trzy przykłady. „Miniatury historyczne“, czyli Gwiazdy ludzkości, umiejscowione są w różnych epokach i regionach świata. W powieści Magellan. Człowiek i jego czyn autor zabiera czytelniczki i czytelników na pełną trudów i poświęceń wyprawę portugalskiego żeglarza. Akcja noweli Amok (1922) rozgrywa się w dawnych Holenderskich Indiach Wschodnich (dzisiejszej Indonezji).

Po krótkotrwałej fazie patriotycznej na początku I wojny światowej Stefan Zweig stał się zdeklarowanym pacyfistą, uczestniczącym w przeróżnych projektach na rzecz światowego pokoju. Po dziś dzień Zweig uchodzi za przedstawiciela ponadnarodowego ideału humanitarnego i prekursora zjednoczonej Europy. Jego przesłanie dla potomnych to utopia pokojowego świata pozbawionego granic.

Link do wydarzenia na Facebooku: Wernisaż wystawy Stefan Zweig. Pisarz, obywatel świata | Facebook