Data wydarzenia:

Wykład prof. Hanny Mamzer: "O potrzebie urozmaiceń środowiskowych w schroniskach dla bezdomnych zwierząt"

Sekcja Relacji Międzygatunkowych Polskiego Towarzystwa Socjologicznego rozpoczyna cykliczne wydarzenie pod nazwą Seminarium Otwarte. Pierwsze otwarte seminarium pt. „O potrzebie urozmaiceń środowiskowych w schroniskach dla bezdomnych zwierząt" odbędzie się w czwartek 21.01.2021 r. w godzinach 18:00-20.00 na platformie zoom. Wykład poprowadzi dr hab. prof. UAM Hanna Mamzer z Wydziału Socjologii UAM, biegły sądowy z dobrostanu zwierząt.

O wykładzie

Potrzeba wprowadzania urozmaiceń środowiskowych jest wprost proporcjonalna do poziomu inteligencji zwierząt oraz do poziomu potrzeb społecznych. Wzbogacanie środowiska jest konieczne, by zapewnić zwierzętom optymalny poziom dobrostanu. Ten zaś jest wynikiem złożonych interakcji zachodzących pomiędzy stanem somatycznym, psychologicznym zwierzęcia i oddziałującymi na nie bodźcami środowiskowymi. W sposób oczywisty dotyczy to psów, gatunku udomowionego w pierwszej kolejności ze względu na rozbudowane kompetencje poznawcze i komunikacyjne. W tym kontekście jest całkowicie niezrozumiałe, że w polskim prawodawstwie dotąd nie ma wymogu wprowadzania urozmaiceń środowiskowych w schroniskach dla bezdomnych zwierząt. Wzbogacenia środowiskowe są wymagane prawem dla zwierząt laboratoryjnych, zwierząt w ogrodach zoologicznych, a nawet zwierząt w masowej produkcji. Zwierzęta bezdomne spędzają długie lata, czasem całe życie w schroniskach. Jakie konsekwencje generuje brak wzbogaceń? Jak można zmienić sytuację?

Dane dotyczące spotkania:

21 stycznia, godzina 18:00
Zoom Meeting https://us02web.zoom.us/j/83157204139...
Meeting ID: 831 5720 4139
Passcode: c7VMDP

O cyklu

Celem seminarium jest propagowanie działań naukowych i istotnych zagadnień z punktu widzenia relacji międzygatunkowych. Co miesiąc – w każdy trzeci czwartek miesiąca o 18:00 – będziemy zapraszać Państwa do udziału w wirtualnym spotkaniu.