Data wydarzenia: -

Wystawa „Tkanka chaosu, struktury iluzji”

Grafika promująca wystawę

Galeria Kraska (Biblioteka Wydziału Biologii UAM) zaprasza na wystawę Izabeli Grudzińskiej zatytułowaną „Tkanka chaosu, struktury iluzji”. Wernisaż odbędzie się 8 maja o godz. 14:30 jako wydarzenie towarzyszące Festiwalu Obrazu 2025.

Wystawę będzie można obejrzeć w dniach 8-30 maja w godzinach otwarcia Bilioteki Wydziału Biologii UAM (9:00-18:00).

Kuratorki wystawy: mgr Natalia Brzezińska, mgr Magda Kasprzak

O wystawie

Wystawa dotyczy motywu tkanki jako metafory istnienia, która na poziomie biologicznym i mentalnym jest zarazem złożona i zmienna. Z jednej strony, struktury komórek i mikroskalowych elementów stanowią fundamenty życia, tworząc materialną podstawę naszego bytu, z drugiej natomiast te same konstrukcje są tylko fragmentem większej całości, której zrozumienie zależy od interpretującej jej świadomości.

Podobnie, jak niemożliwe jest jednoczesne zmierzenie wszystkich parametrów cząstki, tak nasze zrozumienie siebie i świata jest zawsze ograniczone. Nasza percepcja, mimo że oparta na materialnych strukturach, pozostaje subiektywna, niestała i pełna iluzji, a tożsamość jest wielowarstwowa, złożona z równocześnie istniejących, czasami sprzecznych elementów.

Odbiór rzeczywistości, jak zauważył Edmund Husserl, zawsze jest osobisty i wynika z doświadczenia, które nigdy nie jest ani pełne, ani obiektywne. Struktury biologiczne, choć precyzyjnie zdefiniowane, są jedynie częścią całości, która jest kształtowana przez naszą jaźń. Możemy zatem postawić pytanie o to, jak nasze biologiczne fundamenty splatają się z naszą świadomością, która jest zarówno wynikiem, jak i twórcą tych struktur. Nasze postrzeganie rzeczywistości opiera się na nieustannych zmianach i reinterpretacji, jednocześnie tworząc iluzję porządku. Nawiązania do testu Rorschacha podkreślają, że świadomość jest w swojej istocie ulotna, niestabilna i pełna przekształceń, które są równie ważne jak materia. W tym sensie, tkanki nie są tylko obiektami fizycznymi, ale także przestrzeniami doświadczenia, które są kształtowane przez naszą percepcję.

O Autorce

Izabela Grudzińska – polska artystka wizualna, urodzona w 1990 roku w Radziejowie. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Przez cały okres studiów (2011-2016) kształciła się pod kierownictwem prof. dr hab. Wiesława Napierały, zdobywając wiedzę i doświadczenie o małej formie rzeźbiarskiej. Efekty długoletniej pracy zaowocowały obroną dyplomu licencjackiego pt. „Koń rzeźny” w 2014 roku oraz dyplomu magisterskiego pt. „Gończy polski”, który został nominowany do 37. edycji Konkursu im. Marii Dokowicz. Laureatka Nagrody Specjalnej III Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej. Wyróżniona Stypendium Rektorskim dla najlepszych studentów. Od 2017 roku Grudzińska pełni funkcję pracownika dydaktycznego na uczelni macierzystej. Od ponad dziesięciu lat pochłonięta pasją odlewnictwa oraz patynowaniem, pracuje głównie z materią mosiądzu, brązu i aluminium.