Data wydarzenia:

XVIII Debata Akademicka

W poniedziałek 20 stycznia 2020 r., o godz. 17:00, w sali 4.1 CEUE przy ul. Towarowej 55 odbędzie się XVIII Debata Akademicka, organizowana wspólnie przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Ekonomiczny.

Temat debaty: "Bezwarunkowy dochód podstawowy: utopia czy konieczność".

Panelistami będą:

UAM:

• dr Mariusz Baranowski
  • dr Maciej Szlinder

UEP:

• dr hab. Piotr Michoń, prof. UEP
  • dr Michał Borychowski

Moderator: dr Krzysztof Gołata, UEP.

Szwajcarzy w ogólnokrajowym referendum powiedzieli "nie" wypłacaniu obywatelom dodatkowej pensji, z tytułu tego, że są Szwajcarami. Finlandia nie zaliczy do udanych eksperymentu polegającego na wypłacaniu 560 euro miesięcznie grupie dwóch tysięcy osób. Eksperymenty w Indiach i Ugandzie są bardzie optymistyczne. Pierwsze niepowodzenia nie zniechęcają ich propagatorów. Jedni mówią o lewicowym pomyśle ("socjalizm powraca"). Inni wręcz przeciwnie, twierdzą, że bezwarunkowy dochód podstawowy jest bardzo silnie związany z liberalizmem. Jedno jest pewne: w najbliższych latach nie unikniemy dyskusji wokół - jednak populistycznego - hasła: "Przyszłość to kasa dla wszystkich". Hasło to może zdominować kolejne kampanie wyborcze w wielu państwach, a dla pokolenia obecnych dwudziestolatków może to być realna rzeczywistość. Właśnie: utopia czy konieczność, a może tylko potwornie drogi eksperyment i społeczna rewolucja? Dlatego już dzisiaj eksperci Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Ekonomicznego stawiają sobie dwa pytania; gdzie tkwi geneza idei bezwarunkowego dochodu podstawowego oraz czy państwowa kasa (budżet państwa) wytrzyma miliardowe czy wręcz bilionowe wydatki.