Data wydarzenia:

XXII Debata Akademicka - młodzieżowa rewolucja?

Zapraszamy do oglądania XXII Debaty Akademickiej, która odbyła się w poniedziałek 22.02.2021 r. o godz. 17.00. Debata transmitowana była on-line na You Tube Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Panelistami debaty byli:

  • dr hab. Agata Stanisz, antropolożka, prof. UAM
  • dr Maciej Frąckowiak, socjolog, UAM
  • dr Monika Banaszewska, ekonomistka UEP
  • dr Dominik Butler, ekonomista UEP

XXII Debata Akademicka - młodzieżowa rewolucja?

Określenie "rewolucja" brzmi groźnie, ale wydaje się w pełni adekwatna do tego, co obserwujemy w ostatnich miesiącach w Polsce i na świecie. Młodzi ludzie wychodzą na ulice nie tylko w sprawie obrony wolności w mediach społecznościowych i Internecie. To jest zrozumiałe. Jednak w Polsce, po raz pierwszy najmłodsi wyborcy nie okazali się najmniej aktywną politycznie grupą społeczną. Swoich głosów nie oddali na jedną z dwóch, walczących miedzy sobą od lat, partii politycznych. Ich głosy padły na polityków bardzo konserwatywnych. Zmiany na scenie politycznej mają swoje przełożenie na relacje ekonomiczne. Dlaczego tak się stało oraz na ile te zmiany są trwałe. „Czy po 30 cielęcych latach III RP, czeka nas 30 dojrzałych lat”? Jeżeli odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi „tak”, to słowo rewolucja jest jak najbardziej adekwatnym określeniem, dla tego wszystkiego, co dzieje się wokół nas.   Paneliści  rozmawiać będą o następujących problemach:

  1. Nowi wyborcy, politycy, konsumenci - zjawisko naturalne (demografia) czy fundamentalna zmiana na politycznej i gospodarczej mapie Polski? Czy wydarzenia można było przewidzieć?
  2. Bunt młodych kontra odchodzące pokolenie dojrzałych wyborców, wieloletnich polityków oraz konsumentów. W jaki sposób można i trzeba wykorzystać aktywność młodego pokolenia,  a aktywność nie ograniczy się do obrony „wolności w Internecie i mediach społecznościowych”?
  3. „Jesień młodych” i co dalej? Jak zmieni się nasze społeczeństwo, konsumenci oraz scena polityczna pod wpływem wydarzeń ostatnich miesięcy.  Gdzie tkwi niebezpieczeństwo, że „jesień młodych” nic nie zmieni.