Data wydarzenia:

XXIV Debata Akademicka - Kryptowaluty: Technologia przyszłości czy wiedza tajemna?

Zapraszamy do obejrzenia relacji on-line z debaty na YouTube UEP, która odbyła się w poniedziałek 24 maja 2021 o godz. 17.00.

Panelistami debaty byli:

UAM

dr hab. Tomasz Górecki, prof. UAM, Wydział Matematyki i Informatyki UAM
dr Patryk Żywica, Wydział Matematyki i Informatyki UAM

UEP

dr hab. Ida Musiałkowska, prof. UEP, Katedra Europeistyki UEP
dr hab. Paweł Marszałek, prof.UEP, Katedra Pieniądza i Bankowości UEP

O debacie:

Elon Musk zadecydował, że za samochody Tesla będziemy płacili kryptowalutami (potem wycofał się z tego pomysłu). Operator amerykańskiego rurociągu zapłacił hakerom okup bitcoinami. Dwa skrajne przykłady z ostatnich tygodni wykorzystania kryptowalut.  Często słyszymy, że inwestowanie w nie jest zarezerwowane dla wtajemniczonych, dla osób, które nie boją się ogromnego ryzyka, mówiąc krócej dla spekulantów.  Dlaczego tak ograniczona jest nasza wiedza na ten temat? W przestrzeni publicznej pojawiają się określenia (np. kopanie kryptowalut), które nie dość, że przeciętnemu Kowalskiemu nic nie mówią, to jeszcze wywołują strach. Czy kryptowaluty są tylko dla wybranych?

Państwo zawsze chce ingerować w procesy i zjawiska gospodarcze, chce regulować zachowania uczestników rynku, obciążając operacje finansowe np. nadmiernymi podatkami.  Czy w przypadku kryptowalut ingerencja państwa jest wskazana i potrzebna? Jeżeli tak, to jakie kwestie powinny być normowane przez ustawodawcę. Kiedy zaś otrzymamy pierwszy sygnał, że urzędnicy chcą przejąć kontrolę nad tym rynkiem.

Czy za jakiś czas powiemy, że kryptowaluty to dobry pomysł. Czy wręcz przeciwnie: szalona koncepcja wprowadzona w nieprzygotowanym społeczeństwie i niesprawnych strukturach aparatu państwa, a także niedostosowanym do nowej sytuacji systemie finansowym?

Zobacz relację z debaty on-line:

Możesz też przeczytać relację z wydarzenia