XXIV Debata Akademicka - Kryptowaluty: Technologia przyszłości czy wiedza tajemna?

XXIV Debata Akademicka

Kryptowaluty: technologie przyszłości czy wiedza tajemna

odbyła się w poniedziałek 24 maja 2021 o godz. 17.00.

Panelistami debaty byli:

UAM

dr hab. Tomasz Górecki, prof. UAM, Wydział Matematyki i Informatyki UAM
dr Patryk Żywica, Wydział Matematyki i Informatyki UAM

UEP

dr hab. Ida Musiałkowska, prof. UEP, Katedra Europeistyki UEP
dr hab. Paweł Marszałek, prof.UEP, Katedra Pieniądza i Bankowości UEP


Już prawie każdy zna kogoś, kto chwali się tym, że inwestuje w kryptowaluty. Chwali się, ale niekoniecznie inwestuje. Jeden z analityków napisał, że w tym przypadku inwestowanie jest „igraniem z ogniem z kanistrem z benzyną w ręku”. Nie mówmy więc o inwestowaniu,  a raczej o bardzo niebezpiecznej spekulacji finansowej. Pod koniec 2018 r. jeden bitcoin stanowił równowartość 3 tys. dolarów, a w kwietniu tego roku już ponad 62 tys. dolarów. Od tego czasu systematycznie tanieje, po kilka procent dziennie. Są to złe informacje  dla naszych spekulantów. W portfelach Polaków (nie wiadomo, czy określenie portfel  jest poprawne) jest około 1,5 proc. wszystkich wykopanych dotychczas bitcoinów, których wartość wynosi ponad 3 mld zł. Obecnie cały rynek kryptowalut jest wart prawie 2 bln 420 mld USD, czyli prawie 300 mld więcej niż wartość wszystkich dolarów, które są w obiegu banknotach i monetach. Gigantyczne pieniądze i potencjalna możliwość gigantycznego krachu.

Tym razem do udziału w Debacie Akademickiej zaprosiliśmy dwóch matematyków: dr hab. Tomasza Góreckiego, prof. UAM (Wydział Matematyki i Informatyki UAM) dr Patryka Żywicę (Wydział Matematyki i Informatyki UAM) oraz dwoje ekonomistów:
dr hab. Idę Musiałkowską, prof. UEP, (Katedra Europeistyki UEP) i dr hab. Pawła Marszałka, prof. UEP (Katedra Pieniądza i Bankowości UEP). Panelistom postawiliśmy pytanie, które zawarte zostało w tytule debaty: technologia przyszłości czy wiedza tajemna.

Kryptowaluty to przede wszystkim technologia, która jest skomplikowana i oparta na kryptologii oraz poważnej matematyce. Gdy słyszymy „matematyka” to już boimy się,  że nie zrozumiemy problemu, przekonywał prof. Tomasz Górecki. Jego zdaniem inwestowanie  w kryptowaluty nie różni się wiele od inwestowania na giełdzie, chociaż ryzyko - szczególnie  w krótkim okresie - jest bardzo wysokie, dlatego często pojawia się określenie „spekulacja”.

Do pojęcia „spekulacja” odwołał się także dr Patryk Żywica, mówiąc, że jest to młody rynek (mający zaledwie 10 lat), nieuregulowany przez państwo, o ogromnych potencjalnych możliwościach zysku. Dlatego też przyciąga on spekulantów.

Prof. Ida Musiałkowska zgodziła się z opinią, że dla zrozumienia mechanizmu działania kryptowalut kluczowe jest poznanie technologii sterującej działaniem wirtualnej waluty.  O jednym trzeba pamiętać: krypytowaluty emitowane są poza państwowym monopolem emisji pieniądza. Musimy odpowiedzieć sobie na fundamentalne pytanie: kryptowaluta  to towar czy pieniądz i do jakich celów może być wykorzystana.

Prof. Paweł Marszałek zdecydowanie stwierdził, że w obecnych warunkach kryptowaluty mogą być jedynie instrumentem spekulacji. Mówienie o zyskach lub stratach jest niczym innym jak „mówieniem o pustych kwotach”. Bitcoin miał być idealnym pieniądzem,
ale pieniądzem nie jest, gdyż kryptowaluty nie spełniają żadnej funkcji pieniądza.  To jest bańka, instrument dla wąskiej grupy. Z drugiej strony, nie jest to żadna wiedza tajemna.

Wszyscy paneliści zgodzili się, że z rynku płyną sygnały, iż ingerencja państwa na tym rynku jest zdecydowanie potrzebna. Problem sprowadza się do zakresu regulacji prawnych. Tu już opinie były zróżnicowane, a kwestią fundamentalną wydają się: zaufania
i wiarygodności państwa.

Mówiąc o przyszłości kryptowalut, prof. Tomasz Górecki stwierdził, że żadna cyfrowa waluta nie zastąpi dolara czy euro. Z kolei dr Patryk Żywica przekonywał, że za 10-20 lat powiemy: „to była dobra technologia, której potencjał zmarnowano”. Zdaniem prof. Idy Musiałkowskiej kryptowaluty będą uznane za inspirację dla rozwiązań, które przygotują banki centralne, np. w zakresie cyfrowego pieniądza. Prof. Paweł Marszałek, wskazując słabe strony kryptowalut, stwierdził, że nie będą one pieniądzem przyszłości.

Liczne pytania po wystąpieniach panelistów, dowodzą, że nie wszystkie problemy zostały przez nich poruszone i wyjaśnione. To dowód, że problematyka kryptowalut będzie musiała za jakiś czas powrócić.

Warto przypomnieć, że ostatnie wzrosty i spadki notowań bitcoina wywołane zostały wypowiedziami Elona Muska, który najpierw powiedział, że za samochody Tesla będziemy mogli płacić wirtualną walutą. Po kilku tygodniach, stwierdził, że jednak nie będziemy tego mogli robić. Już jakiś czas temu, Warren Buffett, jeden z najbogatszych ludzi świata i giełdowy inwestor, na pytanie: czy będzie inwestował w kryptowaluty odpowiedział: „nie inwestuję  w coś czego nie rozumiem”.

Autor relacji: dr Krzysztof Gołata UEP