Data wydarzenia:

XXVII Debata Akademicka "Przymus czy powinność? Jak skutecznie promować zachowania profilaktyczne w czasie pandemii?”

22 listopada 2021 roku odbędzie się XXVII Debata Akademicka pt. „Przymus czy powinność? Jak skutecznie promować zachowania profilaktyczne w czasie pandemii?” Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00. Debata będzie transmitowana na kanale YouTube UAM.

W kolejnej z cyklu Debat Akademickich UAM i UEP panelistami będą:

prof. dr hab. Władysław Paluchowski, UAM
dr hab. prof. UMP Piotr Rzymski
dr hab. Monika Dobska, prof. UEP
mgr Małgorzata Kubacka UAM,

Moderator: prof. UAM dr hab. Krzysztof Podemski


Wprowadzenie:

Od blisko dwóch lat żyjemy na co dzień z pandemią COVID19. Choć niektórzy eksperci przewidywali, że takie zjawisko może wystąpić, to jednak pierwszą reakcją był szok. To, co się stało, zaskoczyło medyków, polityków, przemysł farmaceutyczny, obywateli. Mimo maseczek i social distancing,  lockdownów, pracy zdalnej, zamykania granic, szczepionek, paszportów covidowych nadal nie radzimy sobie z pandemią, choć oczywiście jedne państwa radzą sobie z nią lepiej, inne gorzej. Pandemia stała się jednym  z najbardziej dramatycznych doświadczeń ludzkości w XXI wieku. Przyniosła niewyobrażalne straty demograficzne, medyczne, psychologiczne, społeczne, ekonomiczne. To czy uda się ją „oswoić”, zależy od tego, czy zdecydowana większość ludzkości będzie postępować zgodnie z zasadami profilaktyki. W wielu krajach Afryki czy Azji respektowanie zasad profilaktycznych jest niemożliwe z powodu biedy, korupcji, przeludnienia, braku środków na masowe szczepienia. Z kolei w krajach zamożnych miliony obywateli lekceważą zalecenia fachowców. Popularność zyskują ruchy antyszczepionkowe i libertarianie uznający wymóg okazywania paszportu covidowego czy noszenie maseczki za zamach na wolność obywateli. Pojawiają się nawet spiskowe teorie tzw. „plandemii”. Wg danych Tracking Coronavirus Vaccination Around  The World  z 1 listopada br. publikowanych przez New York Times, Polska z wynikiem 53% znajduje się w siódmej dziesiątce krajów na świecie pod względem liczby w pełni zaszczepionych. Jak pokazuje październikowy sondaż CBOS, 25% badanych nie chce się zaszczepić (w tym 17% zdecydowanie nie), a kolejne 2% „nie wie”. Pandemia boleśnie uwidacznia konflikt dwóch wartości: dobra wspólnego i indywidualnej wolności.

O tym chcemy porozmawiać w gronie specjalistów. W dyskusji udział wezmą:  dr hab. Piotr Rzymski, prof. Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, biolog z  Zakładu Medycyny Środowiskowej, popularyzator nauki; dr hab. Monika Dobska, prof. UEP, specjalistka od zarządzania podmiotami leczniczymi oraz marketingu, prof. dr hab. Władysław Paluchowski z Wydziału Psychologii UAM zajmujący się diagnozą psychologiczną, współorganizator konferencji http://forum-covid19.home.amu.edu.pl/ oraz mgr Małgorzata Kubacka, doktorantka  z Wydziału Socjologii UAM, współautorka opublikowanego artykułu  „Pandemic range: Every day frustrations in times of the Covid-19 crisis” w najnowszym numerze „Current Sociology.