Data wydarzenia:

XXXII Debata Akademicka „Rynek energii – powojenna rewolucja”

5 grudnia o godz. 17.00 odbędzie się XXXII Debata Akademicka organizowana przez UAM i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Temat dyskusji, którą będzie można śledzić online, to „Rynek energii – powojenna rewolucja”.

Transmisję z Debaty obejrzysz na kanale YouTube UEP.

Panelistami będą:

• dr hab. Radosław Górzeński, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki (PP);
  • prof. dr hab. Marcin Ziółek, Zakład Elektroniki Kwantowej, Wydział Fizyki (UAM);
  • dr hab. Piotr Matczak, prof. UAM, Zakład Studiów nad Dynamiką Społeczną, Wydział Socjologii (UAM);
  • prof. dr hab. Tadeusz Kowalski, Katedra Konkurencji Międzynarodowej (UEP).

Moderatorem będzie dr Krzysztof Gołata (UEP).

Wprowadzenie

Część mediów i polityków straszy opinię publiczną potężnymi wyłączeniami prądu w czasie nadchodzącej zimy. Druga część przekonuje, że nawet jeżeli nie dojdzie do systemowych ograniczeń, to i tak będzie ciemno i zimno w naszych mieszkaniach, gdyż energia elektryczna będzie tak droga, że większość z nas będzie musiała ograniczyć jej konsumpcję, gdyż nie będzie w stanie zapłacić horrendalnych rachunków. Oczywiście media lubią straszyć, podobnie jak politycy. Jest to dla wielu jedyny sposób, aby zaistnieć w przestrzeni publicznej. Sprawa jest bardzo poważna, jeżeli dodamy inne problemy, np. inflację. Można i trzeba rozmawiać o rynku energii w ujęciu globalnym, regionalnym, krajowym. Ważne jest także spojrzenie przez pryzmat indywidualnego gospodarstwa domowego i indywidualnego portfela. Ważnym jest pytanie, jak doszło do obecnej sytuacji, ale ważniejsza jest odpowiedź na pytanie „Jak będzie wyglądał rynek energii po zakończeniu wojny?”.