Data wydarzenia:

XXXIII Debata Akademicka „Co zrobić, żeby wygrać wybory? Perspektywa ekspercka”

30 stycznia 2023 r. o godz. 17.00 odbędzie się XXXIII Debata Akademicka UAM i UEP pt. „Co zrobić, żeby wygrać wybory? Perspektywa ekspercka”. Spotkanie będzie transmitowane online na kanale YouTube UAM.

Udział wezmą:

• dr hab. Waldemar Rydzak, prof. UEP,
  • dr hab. Jacek Trębecki, prof. UEP,
  • dr Lidia Godek-Ostrouch – Wydział Filozoficzny UAM,
  • dr hab. Łukasz Scheffs – Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM,
  • moderator: prof. Krzysztof Podemski UAM.
Wprowadzenie

Od kilkunastu lat demokracje liberalne zmagają się z falą prawicowego populizmu. Wyniki wyborów i referendów pokazują głęboką polityczną i kulturową polaryzację zachodnich społeczeństw. O losach przyszłych pokoleń, tak jak w przypadku brexitu, decydują często głosy kilkuset tysięcy osób. Rządzący w niektórych państwach wykorzystują władzę do podporządkowania sobie mediów, uruchamiania kampanii nienawiści wobec opozycji. Na wyniki wyborów coraz częściej wywierają wpływ także ośrodki zewnętrzne, manipulując opinią publiczną za pośrednictwem bootów, fake newsów itp. Uczestnicy Debaty dyskutować będą o tym, czy tajność, bezpośredniość, równość, powszechność i proporcjonalność są wystarczającymi warunkami uznania wyborów za wolne i uczciwe? Jak zapobiegać potencjalnym fałszerstwom? Ponadto, czy i jaka wiedza ekspercka jest niezbędna, żeby wygrać wybory? Czy polscy politycy korzystają z wiedzy ekspertów? Ponadto spróbują odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, aby dotrzeć do wyborców 18-30 lat.