Data wydarzenia:

Z uczelni do zamku

Widok na centrum Poznania, w tym na Centrum Kultury Zamek, Collegium Minus oraz biurowiec Bałtyk

Stół z historycznego wyposażenia Zamku Cesarskiego w Poznaniu odnaleziono wśród mebli z zasobów dawnego Collegium Iuridicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mebel powróci do Centrum Kultury Zamek. W czwartek, 5 grudnia, o godz. 12:00 w dawnym Collegium Iuridicum przy ul. Św. Marcin 90 odbędzie się symboliczne przekazanie stołu.

– To dobra praktyka: dawny mebel, który w skutek dziejowych zawirowań znalazł się w innym miejscu niż to, z którego pochodził, wraca – cieszy się prof. Piotr Korduba, Dyrektor Instytutu Historii Sztuki UAM, który dzięki współpracy z prof. Tomaszem Nieborakiem, Dziekanem Wydziału Prawa i Administracji UAM, przyczynił się „odkrycia” mebla. – Ze względu na swoje pochodzenie traktujemy go jako świadka historii, w którym odbiły się trudne losy XX wieku, element wspólnego, trudnego niemiecko-polskiego dziedzictwa kulturowego, które jest przedmiotem badań historycznych i historyczno-artystycznych na UAM i z którym także CK Zamek codziennie się mierzy – podkreśla prof. Piotr Korduba.

– Odnaleziony stół to dla Zamku interesujący element historyczny, niewątpliwie związany z jego burzliwą przeszłością. Doceniamy wyjątkowość obiektu, który znajdzie swoje miejsce w przestrzeni Centrum Kultury ZAMEK. Podążamy drogą, na której zabytkowe przedmioty stają się żywymi świadkami historii, łącząc przeszłość z teraźniejszością, więc będzie wykorzystywany podczas licznych wydarzeń, takich jak spotkania i prelekcje. Będzie służył nie tylko celom praktycznym, ale także pozwoli opowiadać o wielowymiarowych losach Zamku w XX wieku. Podobnie jak stół z czasów Wilhelma II, znajdujący się dziś w Holu Balkonowym, nowy obiekt nie tylko wzbogaci przestrzeń Zamku, ale także przyczyni się do budowania refleksji nad dziejami, jakie zapisały się na jego kartach – mówi Anna Hryniewiecka, Dyrektorka Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Prof. Piotr Korduba dodaje, że sprzęty z dawnego zamku, zarówno te „cesarskie”, jak i te z czasów przebudowy nazistowskiej, ulegały rozproszeniu w różnych okolicznościach. Z okazji wystawy poświęconej Zamkowi, która odbyła się w Poznaniu i w Poczdamie w 2003 roku, udało się odnaleźć niektóre z nich. Do UAM także trafiła część wyposażenia Zamku, najwięcej mebli do początku XXI wieku było właśnie w Instytucie Historii Sztuki, tzw. biurko Artura Greisera oraz 16 krzeseł z sali tronowej cesarza Wilhelma II. Decyzją ówczesnych władz rektorskich zostały przekazane do CK Zamek w 2004 roku.