Zespół Mediatorów UAM

prof. UAM dr hab. Katarzyna Balbuza

Wydział Historii
balbuza@amu.edu.pl

Certyfikowana mediatorka w Szkole Nauk Humanistycznych UAM, prodziekan ds. studenckich i kształcenia (od 2019 r.) na Wydziale Historii UAM. Prowadzi mediacje w środowisku pracy. Ukończyła kurs pt. „Mediacje pracownicze w środowisku pracy dla pracowników badawczo-dydaktycznych Szkoły Nauk Humanistycznych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu”.

prof. UAM dr hab. Agnieszka Chwieduk

Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa
agach@amu.edu.pl

Antropolożka społeczna i mediatorka akademicka UAM. Pracuje w Instytucie Antropologii i Etnologii UAM. Prowadzi mediacje w zakresie konfliktów pracowniczych, wykorzystując także metodę dialogu transformatywnego.

Joanna Dembińska

Sekcja Rekrutacji i Rozwoju Zawodowego Pracowników
joanna.dembinska@amu.edu.pl

Politolożka, rekruterka, mediatorka w obszarze mediacji pracowniczej, trenerka FRIS oraz NVC. Ludziolub i pasjonatka relacji międzyludzkich. W codziennym życiu, jak w pracy w Sekcji Rekrutacji oraz Rozwoju Zawodowego Pracowników UAM, stara się wcielać w życie zasady komunikacji NVC, prowadząc szkolenia i warsztaty. Wierzy, że komunikacja oparta na emocjach i potrzebach dwóch stron ma szansę w osiągnięciu porozumienia opartym na zrozumieniu. Z tego też powodu, bliskie jej jest prowadzenie mediacji w modelu transformatywnym. Postrzega swoją rolę jako osoby wspierającej strony w wyrażaniu emocji, co jest integralną częścią tego procesu. Zajmuje się mediacjami pracowniczymi. Jest również trenerką FRIS, polskiego narzędzia do badania Stylu Myślenia i Działania, które w szybki sposób dostarcza praktycznej wiedzy o sobie. Skończyła również psychologię pozytywną, która pięknie i harmonijnie wplata się w założenia NVC. To podejście pomaga jej w mediacjach.

Maria Janeczko-Janicka

Wydział Studiów Edukacyjnych
maria.janeczko-janicka@amu.edu.pl

dr Hanna Karaszewska

Wydział Studiów Edukacyjnych
hkuam@amu.edu.pl

Certyfikowany mediator w sprawach rodzinnych, szkolnych i rówieśniczych, dla nieletnich. Szkolenie bazowe ukończone w Dolnośląskim Centrum Psychoterapii we Wrocławiu, szkolenia specjalistyczne: z zakresu mediacji rówieśniczych, szkolnych, oświatowych i mediacji w postępowaniu w sprawach nieletnich ukończone w Polskim Centrum Mediacji w Warszawie, szkolenie „Mediator rodzinny w sprawach rozwodowych i separacyjnych” w Polskim Centrum Mediacji w Warszawie, „Praca z modelem transformatywnym we własnych konfliktach i dla mediatorów” w Centrum Dialogu i Transformacji Konfliktu, „Samobójstwa i samouszkodzenia – diagnoza, interwencja kryzysowa, pomoc psychologiczna” w Dolnośląskim Centrum Psychoterapii. Członkini European Society of Criminology, Zespołu Pedagogiki Resocjalizacyjnej Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiego Centrum Mediacji Oddział w Poznaniu. Redaktor i współredaktor książek poświęconych tematyce resocjalizacji i readaptacji społecznej oraz artykułów naukowych dotyczących nieletnich sprawców czynów karalnych i mediacji. Prowadzi mediacje akademickie również w sprawach dyscyplinarnych i wynikających z Polityki Antydyskryminacyjnej i Równościowej. Mediuje z wykorzystaniem elementów mediacji transformatywnej.

dr Piotr Karlik

Wydział Prawa i Administracji
piotr.karlik@amu.edu.pl

Adiunkt w zakładzie postępowania karnego WPiA UAM, adwokat, mediator przy Prezesie Sądu Okręgowego w Poznaniu, autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu mediacji w sprawach karnych, trener i wykładowca na podyplomowym studium mediacji.

prof. UAM dr hab. Elżbieta Kotkowska

Wydział Teologiczny
elzbieta.kotkowska@amu.edu.pl

Posiada bogate doświadczenie pedagogiczne, które pozwoliło jej rozwinąć zaawansowane umiejętności komunikacji interpersonalnej, budowania relacji oraz rozwiązywania konfliktów w zróżnicowanych środowiskach, również w nieoficjalnych spotkaniach i indywidualnych rozmowach. Ukończyła kilka szkoleń z zakresu mediacji pracowniczych, dzięki którym zdobyła solidną wiedzę teoretyczną oraz praktyczne narzędzia niezbędne do skutecznego prowadzenia mediacji. Jest zmotywowana, aby wykorzystać swoje kompetencje, wspierać strony w konstruktywnym rozwiązywaniu sporów oraz przyczyniać się do budowania harmonijnych i efektywnych zespołów w miejscu pracy.

Klaudia Łęcka

Sekcja Rekrutacji i Rozwoju Zawodowego Pracowników
klaudia.lecka@amu.edu.pl

Z wykształcenia psycholożka. Jej specjalizacje to psychologia kliniczna i psychologia pracy. Absolwentka UAM. Ukończyła także podyplomowe studia z zakresu Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Od początku swojej kariery związana jest z tzw. miękkim HR-em. Pracowała jako konsultant, trener, ekspert, manager zarówno w firmach polskich, jak i międzynarodowych. Od 2020 roku pracuje w Sekcji Rekrutacji oraz Rozwoju Zawodowego Pracowników na naszym uniwersytecie. Obszary jej zainteresowań to rekrutacja, szkolenia, rozwój i doradztwo. Jako mediator prowadzi mediacje akademickie, w sprawach dyscyplinarnych, w kwestiach wynikających z polityki równościowej i antydyskryminacyjnej. W swojej pracy wykorzystuje elementy mediacji transformatywnej. Jest także certyfikowaną trenerką FRIS i entuzjastką Porozumienia bez Przemocy. Wierzy w siłę słowa! Jej motto: „Każdy ma coś, co może dać innym” (Barbara Bush).

prof. UAM Danuta Michałowska

Wydział Filozoficzny
damichal@amu.edu.pl

Dominika Mroczek-Dąbrowska

Biuro Obsługi Wydziału Archeologii
dmroczek@amu.edu.pl

Mediatorka stała przy Sądzie Okręgowym w Poznaniu w sprawach cywilnych, z kompetencją prowadzenia mediacji w języku migowym. Entuzjastka mediacji transformatywnej i profilowania behawioralnego. Prawniczka i specjalistka dialogu społecznego, absolwentka studiów doktoranckich ze specjalnością prawo medyczne, tłumaczka i wykładowczyni języka migowego, certyfikowana opiekunka medyczna. Członkini Zespołu ds. strategii antydyskryminacyjnej i mediacji na UAM. Moderator Design Thinking, CBT Cognitive Behavior Life Coach, Therapeutic Art Life Coach. Posiada wieloletnie doświadczenie w udzielaniu porad prawnych i społecznych oraz prowadzeniu zajęć z zakresu prawa, administracji, języka migowego i warsztatów z komunikacji niewerbalnej, arteterapii i sztuki.

prof. UAM dr hab. Joanna Mucha

Wydział Prawa i Administracji
mucha@amu.edu.pl

Kierownik Centrum Wsparcia Mediacji przy Wydziale Prawa i Administracji UAM. Mediatorka akademicka, koordynuje działania Zespołu Mediatorów UAM. Absolwentka Podyplomowego Studium Mediacji na WPiA oraz kilku szkoleń z zakresu mediacji, w tym z mediacji transformatywnej. Mediacja jest jej głównym przedmiotem naukowych zainteresowań, które uzupełnia szeroką aktywnością na rzecz jej propagowania, także poprzez współpracę z licznymi podmiotami zewnętrznymi (jak np. stowarzyszenia mediatorów, Sąd Okręgowy w Poznaniu, Centrum Mediacji przy Wielkopolskiej Izbie Adwokackiej, Kuratorium Oświaty w Poznaniu; występowała też jako ekspertka w inicjatywach organizowanych przez organy władzy wykonawczej i ustawodawczej na ich zaproszenie). Jest członkinią Akademickiej Sieci Bezpieczeństwa i Równości, gdzie działa w Sekcji Mediacji Akademickich, a także członkinią zajmującej się mediacją, w tym także mediacja akademicką, grupy inicjatywnej ADR Study Space. Uczy mediacji zarówno studentów, jak i słuchaczy studiów podyplomowych, prowadzi szkolenia i warsztaty z mediacji dla interesariuszy zewnętrznych. W mediacji, którą postrzega jako sztukę słuchania, wykorzystuje także elementy modelu transformatywnego. Bliskie jest jej sformułowanie zaczerpnięte z przesłania Nobel Peace Center: Good dialogue can resolve conflicts; poor dialogue can create them.

dr Martyna Plucińska-Nowak

Wydział Socjologii
martyna.pn@amu.edu.pl

dr Joanna Rajewska de Mezer

Wydział Studiów Edukacyjnych
jdemezer@amu.edu.pl

Prawnik, radca prawny, mediator stały w SO w Poznaniu, mediatorka akademicka, wykładowca uniwersytecki. Ukończyła szereg szkoleń i kursów z zakresu mediacji, w tym m.in. szkolenie bazowe z zakresu mediacji w Dolnośląskim Centrum Psychoterapii we Wrocławiu, szkolenia specjalistyczne „Mediator rodzinny w sprawach rozwodowych i separacyjnych w Polskim Centrum Mediacji w Warszawie”, „Mediacje dla Specjalistów Pierwszego Kontaktu” w Poznańskim Centrum Mediacji, szkolenie specjalistyczne z mediacji szkolnych, rówieśniczych, oświatowych i z nieletnim sprawcą czynu karalnego, „Język w mediacji”, „Konflikt mile widziany – mediacje w środowisku pracy”. Ukończyła Studium Interwencji Kryzysowej DCP we Wrocławiu (2021). Wiceprezes Zarządu Polskiego Centrum Mediacji Oddział w Poznaniu. Wykładowca Studiów Podyplomowych z zakresu organizacji i zarządzania pomocą społeczną, Podyplomowego Studium Gerontologii, Podyplomowego Studium Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji. Współpracowniczka Fundacji Re-Start (zajmującej się problematyką przeciwdziałania przemocy w domowej), Członek European Society of Criminology (ESC) oraz Teaching Education Research Association (TERA), Członek Rady Programowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Poznaniu.

dr Ewelina Silecka-Marek

Wydział Studiów Edukacyjnych
esuam@amu.edu.pl

Adiunkt w Zakładzie Resocjalizacji na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM. Certyfikowany mediator rodzinny (szkolenie bazowe + szkolenie specjalistyczne). Ukończyła specjalistyczne szkolenia z mediacji rówieśniczych, szkolnych, oświatowych i mediacji w postępowaniu w sprawach nieletnich. Członkini Polskiego Centrum Mediacji. Członkini stowarzyszeń działających na rzecz osób z niepełnosprawnością (Stowarzyszenie na Tak, Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną i Ruchową "Klaudynka").

prof. UAM dr hab. Izabela Skórzyńska

Wydział Historii
indygo@amu.edu.pl

dr Agnieszka Wojcieszak-John

Wydział Prawa i Administracji
a.wojcieszak@amu.edu.pl

Doktor w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie prawo. Autorka publikacji z zakresu prawa cywilnego materialnego, prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa medycznego. Specjalizuje się w prowadzeniu mediacji z zakresu prawa rodzinnego oraz prawa medycznego. Ukończyła szkolenie „Praca z modelem transformatywnym we własnych konfliktach i dla mediatorów” w Centrum Dialogu i Transformacji Konfliktu.

dr Joanna Zajączkowska-Burtowy

Wydział Prawa i Administracji
joanna.zajaczkowska@amu.edu.pl

Doktor nauk prawnych, specjalista prawa rodzinnego; adiunkt w Katedrze Prawa Cywilnego, Handlowego i Ubezpieczeniowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mediator stały. Adwokat zajmująca się sprawami z zakresu prawa rodzinnego w ramach prowadzonej przez siebie Kancelarii Ekspertów w Poznaniu; autorka wielu publikacji poświęconych prawu rodzinnemu, m.in. monografii Kontakty z dzieckiem. Prawa i obowiązki (2020), współautorka komentarza do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (2021, 2025), jak również książek: Realizacja zasady dobra dziecka w mediacji w sprawach dotyczących wykonywania władzy rodzicielskiej i kontaktów pod red. J. Muchy (2021) Międzynarodowe prawo rodzinne pod red. P. Mostowika (2023), Władza rodzicielska – aspekty konstrukcyjne (2023) oraz Rodzina w sytuacji okołorozwodowej pod red. A. Czeredereckiej (2018).

dr Ewelina Flatow-Kaleta

Polskie Centrum Mediacji Oddział w Poznaniu
eflatow@gmail.com

Mediatorka wpisana na listę stałych mediatorów Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu. Posiada 15-letnie doświadczenie w prowadzeniu mediacji różnego typu. Jest współautorką wielu projektów mediacyjnych, od 12 lat prowadzi warsztaty i szkolenia mediacyjne i z zakresu komunikacji dla różnych grup odbiorców. Autorka publikacji poruszających problematykę mediacji w czasopismach naukowych i popularnonaukowych. W pracy mediacyjnej przyświeca jej idea szacunku wobec autonomii decyzyjnej stron i wsparcia ich podmiotowości. Prowadzi mediacje z wykorzystaniem elementów mediacji transformatywnej i modelu Porozumienia bez Przemocy. Mediuje także w języku francuskim.

Halina Kutereba

Polskie Centrum Mediacji Oddział w Poznaniu
halina.kutereba@mediacje.poznan.pl

Mediator wpisana na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Poznaniu oraz mediator Polskiego Centrum Mediacji i Wielkopolskiego Centrum Mediacji i Arbitrażu. Mediacje prowadzi od 1999 roku, koncentrując się na gospodarczych, pracowniczych i rodzinnych. Ma doświadczenie w prowadzeniu mediacji karnych. Dotychczas przeprowadziła ponad 400 mediacji. Koordynowała projekt Wielkopolskie Centrum Arbitrażu i Mediacji (WCAM) realizowany od 2015 roku we współpracy z Wielkopolską Izbą Przemysłowo-Handlową. Prowadzi doradztwo mediacyjne w ramach współpracy z sądem oraz w ramach bezpłatnego poradnictwa mediacyjnego, oferowanego przez Polskie Centrum Mediacji i WCAM. Jest opiekunem staży mediacyjnych początkujących mediatorów. Organizuje i prowadzi szkolenia z zakresu mediacji dla mediatorów i innych środowisk, w tym w ramach współpracy z poznańskimi uczelniami. W mediacji wykorzystuje elementy mediacji transformatywnej. Prowadzi mediację również w sprawach wynikających z Polityki Równościowej i Antydyskryminacyjnej UAM oraz w postępowaniach dyscyplinarnych.

Rafał Piekarski

Polskie Centrum Mediacji Oddział w Poznaniu
r.piekarski@strefadialogu.com

Certyfikowany mediator wpisany na listy stałych mediatorów prowadzonych przy Sądzie Okręgowym w Poznaniu i Sądzie Okręgowym w Kaliszu. Współwłaściciel kancelarii mediacyjnej Strefa Dialogu. Wykładowca akademicki. Magister Psychologii w biznesie. Dyplomowany coach. Aktualnie w trakcie szkolenia na psychoterapeutę w nurcie behawioralnym. Od 2017 roku członek stowarzyszenia Polskie Centrum Mediacji Oddział w Poznaniu. Aktywny mediator i propagator idei mediacji. Specjalizuje się w prowadzeniu mediacji w w sprawach dyscyplinarnych, w sprawach wynikających z Polityki antydyskryminacyjnej i równościowej, w sprawach o naruszenia dóbr osobistych; prowadzi także mediacje w sprawach gospodarczych, cywilnych, pracowniczych.

Katarzyna Radziejewska

Polskie Centrum Mediacji Oddział w Poznaniu
katarzyna.radziejewska@mediacje.poznan.pl

Mediator wpisana na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu, a także mediator na liście mediatorów ds. sporów zbiorowych prowadzonej przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Certyfikowany mediator w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, nr certyfikatu 45/03/2022/CIAPP - Prowadzenie mediacji sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych. Absolwentka pierwszej edycji Studiów Podyplomowych Profesjonalny Mediator Gospodarczy na Wydziale Prawa i Administracji UAM. Ukończyła specjalistyczne szkolenia z zakresu mediacji pracowniczych sądowych i w organizacji w Polskim Centrum Mediacji oraz mediacji pracowniczych w Centrum Szkoleń Prawnych. Praktyk mediacji w organizacji, pomaga w rozwiązywaniu sporów na linii student – wykładowca, wykładowca – wykładowca, wykładowca – administracja. Prowadzi mediacje, których przedmiotem jest plagiat, prawa autorskie do pracy, wynagrodzenia, oceny itp., jak również w sprawach wynikających z Polityki antydyskryminacyjnej i równościowej. W pracy mediacyjnej wykorzystuje elementy mediacji w modelu transformatywnym. Prowadzi mediacje w języku angielskim, włoskim i rosyjskim.

Anna Warlich

Polskie Centrum Mediacji Oddział w Poznaniu
a.warlich@strefadialogu.com

Mediator z kilkunastoletnim stażem, z wykształcenia ekonomista i psycholog biznesu. Pomaga w rozwiązaniu około 100 konfliktów gospodarczych i pracowniczych rocznie. Prowadzi Kancelarię Mediacyjną Strefa Dialogu. W latach 2016 – 2023 pełniła funkcję Prezesa Zarządu Polskiego Centrum Mediacji Oddział w Poznaniu, wcześniej przez 3 lata była Członkiem Zarządu tej organizacji. Certyfikowany mediator z listy stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Poznaniu. Posiada również wieloletnie doświadczenie w budowaniu skutecznej komunikacji w różnych organizacjach. Jest trenerem biznesu oraz wykładowcą na uczelniach wyższych. Prowadzi warsztaty z zakresu rozwiązywania konfliktów dostosowane do różnych grup odbiorców oraz staże dla początkujących mediatorów. Autorka wielu publikacji z zakresu mediacji, budowania wizerunku i innych obszarów biznesu w mediach branżowych. Pomysłodawca i organizator trzech edycji konferencji z cyklu „Jak budować mosty współpracy?” Była również mediatorem w ogólnopolskim projekcie budowania dialogu społecznego, dotyczącym wydobycia gazu łupkowego w Polsce. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy mediacyjnej, które utwierdza ją w przekonaniu, że każdy konflikt można rozwiązać z korzyścią dla stron. Warunek jest tylko jeden – strony nie muszą wiedzieć jak, ale muszą chcieć go rozwiązać.