Wiersz „Kałuża” sposobem na sukces

Recytacja wiersza Wisławy Szymborskiej “Kałuża” zapewniła Karolinie Klemczak zwycięstwo w finale konkursu recytatorskiego utworów Noblistki, zorganizowanym przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Drugie miejsce w konkursie zajęła Anna Szmania-Binek, która zaprezentowała wiersz “Pierwsza fotografia Hitlera”. Trzecią nagrodę zdobyła Patrycja Gorczyńska, za recytację “Pokoju samobójcy”. Finał odbył się 12 maja w Sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM.

Do udziału w konkursie UAM zaprosił uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów oraz osoby dorosłe. W pierwszym etapie uczestnicy przygotowali do prezentacji fragment wybranego utworu Wisławy Szymborskiej. 26 kwietnia kapituła konkursu z ponad 100 zgłoszeń w formie nagrań wyłoniła 18. finalistów.

Jurorom przewodniczyła prof. Joanna Wójcik, recytacje oceniali także prof. Krzysztof Skibski, dr Sylwia Karolak, mgr Anna Kuca-Szpytko oraz mgr Małgorzata Rybczyńska. Konkurs recytatorski wierszy Wisławy Szymborskiej odbył się pod patronatem Jej Magnificencji Rektor UAM prof. Bogumiły Kaniewskiej.

– Młodzi ludzi recytowali trudną i wymagającą poezję. Niektórzy zdawali sobie z tego sprawę w sposób znaczący, inni próbowali swoich sił, proponując własne interpretacje. Udało nam się wyłonić finałową trójkę. Różne interpretacje, różne odczytania, różne emocje, czasem bardziej powściągliwe, czasem bardziej ekspresyjne. Myślę, że to było z jednej strony święto poezji, święto Szymborskiej, ale też lekcja pokory wobec poezji - mówiła po konkursie prof. Joanna Wójcik.

Konkurs recytatorski był kolejnym wydarzeniem na UAM w Roku Wisławy Szymborskiej.

Fot. Martyna Płaczek

Agnieszka Książkiewicz