Szkoła Doktorska Nauk Przyrodniczych
Szkoła Doktorska Nauk Przyrodniczych to jednostka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odpowiedzialna za kształcenie na poziomie doktorskim w dyscyplinach: Nauki biologiczne i Nauki o Ziemi i środowisku. Wizytówką SDNP jest wysoki poziom kształcenia i umiędzynarodowienia. Badania prowadzone przez uczestników szkoły należą do przełomowych i nowatorskich. W większości są prowadzone w skali globalnej. Maja wysoki, światowy poziom.
Doktoranci rozwijają się w wielu aspektach akademickich: badawczych, dydaktycznych, etycznych. Podczas studiowania nabywają umiejętność skutecznego kierowania własnym rozwojem aktywności badawczej. Uczą się prezentowania i pisania akademickiego, funkcjonowania w zespołach badawczych, zarządzania swoja kariera naukową.
Źródłem utrzymania doktorantów SDNP są stypendia na godnym poziomie - ministerialne lub projektowe. Każdy z Doktorantów może też ubiegać się o dodatkowe wsparcie finansowe swoich badań i mobilności w ramach wewnętrznych i zewnętrznych projektów/ stypendiów/ grantów.
Dyscypliny
Kształcenie w Szkole Doktorskiej Nauk Przyrodniczych odbywa się w następujących dyscyplinach:
Nauki biologiczne
To dyscyplina skupiająca badaczy Wydziału Biologii zainteresowanych wyjaśnianiem zawiłości otaczającego nas świata przyrody. Prowadzone przez nich badania obejmują wszystkie obszary biologii - od molekuł po ekosystemy - we wszystkich biomach świata. Ze swoimi pomysłami na badania dotarli do afrykańskich i amerykańskich tropików, na lodowce i pustynie oraz na oceaniczne archipelagi. Realizacja tak szerokiej gamy pasji naukowych jest możliwa dzięki spójnej strukturze organizacyjnej wydziału (patrz struktura), sprawnemu zarządzaniu, nowocześniej infrastrukturze badawczej, licznym grantom i przyjaznej atmosferze. Wszystkich łączy jedno – Nauka – a granice wyznacza tylko wyobraźnia.
Doktoranci WB włączani są do różnych badań z dyscypliny Nauki biologiczne: w Instytucie Biologii Molekularnej i Biotechnologii z obszaru genetyki molekularnej, biochemii, bioenergetyki i bioinformatyki; w Instytucie Biologii Eksperymentalnej z poziomu organizacji komórkowej i tkankowej (do badań dotyczących komórek prokariotycznych i eukariotycznych, mikrobiologii, histologii oraz fizjologii roślin i zwierząt); w Instytucie Biologii Środowiska z zakresu systematyki i filogenezy roślin i zwierząt wszystkich biomów świata, ekologii ewolucyjnej, behawioralnej i populacyjnej oraz ochrony i odnowy ekosystemów wodnych; w Instytucie Biologii i Ewolucji Człowieka do badań wyjaśniających skomplikowane mechanizmy funkcjonowania Homo sapiens na poziomie molekularnym, fizjologicznym i populacyjnym.
Zespół badawczy WB zaraża pasją młodych ludzi, umożliwia oraz wspiera finansowo i merytorycznie ich projekty.
Nauki o Ziemi i środowisku
To dyscyplina należąca do dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych. Charakter podejmowanych przez nią zagadnień jest jednak zdecydowanie interdyscyplinarny, a nawet międzydziedzinowy. Są one osadzone w przestrzeni obejmującej powierzchnię naszej planety, jej wnętrze, sięgając sfer otaczających, a nawet oddziaływań kosmicznych. Współczesny warsztat badacza Ziemi i jej środowiska bardzo często wymaga wiedzy z zakresu dyscyplin pokrewnych: biologii, fizyki, chemii, matematyki, ale także, pozornie odległych, takich jak inżynieria środowiska i budownictwo. Dzieje się tak ze względu na złożoność procesów, które doprowadziły do powstania naszej planety oraz wpływają na jej ewolucję. Obok procesów naturalnych, tradycyjnie będących w centrum zainteresowania badaczy z naszej dziedziny, coraz częściej przedmiotem zainteresowań staje się szeroko pojęta antropopresja i jej wpływ na życie planety. Stąd wśród badań prowadzonych na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych (WNGiG) znajdują się analizy dotyczące współczesnych wyzwań cywilizacyjnych, takich jak: zmiany klimatyczne, zrównoważona gospodarka zasobami wodnymi czy struktura i dynamika współczesnych geoekosystemów. Ważnym elementem badań w naukach o Ziemi i środowisku są także bardziej tradycyjne ich kierunki, zmierzające do poznania minionych i obecnych procesów kształtujących powierzchnię i wnętrze planety, wykorzystania jej zasobów mineralnych, a także oceny zagrożeń naturalnych. Swój udział w naukach o Ziemi znajdują także nurty zajmujące się analizą środowiska w celach związanych z rozwojem infrastruktury i zapewnieniem jej bezpiecznego funkcjonowania: geodezja i geologia inżynierska.
Nauki o Ziemi i środowisku w szczególny sposób łączą przyrodę ożywioną z nieożywioną w kontekście wpływu cywilizacyjnego. Zróżnicowanie problematyki badawczej tej dyscypliny dobrze odzwierciedla zespół badaczy WNGiG, którzy swoje multi-dyscyplinarne doświadczenia naukowe potrafią wykorzystać do poznania i prognozy procesów kształtujących Ziemię w jej wymiarze lokalnym, regionalnym i globalnym.
.