Amerykański pilot F-16 pisze doktorat na UAM

Ryan Clisset, amerykański pilot przerwał na trzy lata karierę w wojsku, by doktoryzować się na UAM.

Major, który jeszcze niedawno latał na samolotach F-16 pisze rozprawę doktorską pod okiem prof. Bartosza Kruszyńskiego z Wydziału Historii poświęconą udziałowi Wielkopolskiej Eskadry Lotniczej w wojnie polsko-bolszewickiej. Ryan Clisset może prowadzić badania na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza dzięki stypendium, którego udzieliła mu fundacja The Olmsted Foundation.

- Celem mojego stypendium jest zanurzenie w obcej kulturze, kraju i języku po to, by zdobyć nową perspektywę w życiu i poszerzyć światopogląd. Mam nadzieję, że dzięki studiom lepiej poznam Wielkopolan i historię Polski, zrozumiem, co to znaczy być Polakiem i Wielkopolaninem. Chcę dowiedzieć się, jakie były początki lotnictwa w Polsce, jacy byli ludzie, którzy tworzyli Eskadrę, jaka była ich skuteczność w walce z Armią Czerwoną.

Amerykanin przyjechał do Poznania już rok temu i ten czas wykorzystał na intensywną naukę języka polskiego, co okazało się najtrudniejszym wyzwaniem intelektualnym w życiu młodego oficera. Obcokrajowiec wykonał ogromną pracę - opanował nasz język w stopniu komunikatywnym, a wszyscy wiemy jak trudna jest polszczyzna. Teraz jego celem jest osiągnięcie biegłości w porozumiewaniu się, co jednak utrudnia pandemia. Pilot mówi, że jego codzienność w Polsce wygląda podobnie jak w Stanach, ponieważ od ponad roku pracuje zdalnie. Doktorant ma nadzieję, że w przyszłym roku wrócimy do normalności i zajęcia będą prowadzone na kampusie, dzięki czemu będzie miał więcej okazji do szlifowania języka.

Więcej o Ryanie Clissecie i jego interesujących badaniach piszemy na Uniwersyteckie.pl.

Ewa Konarzewska-Michalak

Major Clisset