Data publikacji w serwisie:

Badania UAM - Jak sztuczna inteligencja wpływa na ludzkie zachowania

Prof. UAM dr hab. Michał Klichowski opublikował we "Frontiers in Psychology” wyniki badań, z których wynika, że sztuczna inteligencja wywiera coraz głębszy wpływ na ludzkie zachowania, pomimo, że ludzie generalnie nie lubią opini generowanych przez maszyny algorytmiczne.

Profesor Klichowski przeprowadził cykl eksperymentów, a uzyskane przez niego wyniki pokazują, że ludzie potrafią skopiować nawet całkowicie irracjonalne i pozbawione sensu zachowanie sztucznej inteligencji.

W swoich eksperymentach prof. Klichowski wykorzystał zbudowanego przez siebie robota nazwanego FI. Robot wzorowany był na najbardziej znanej na świecie humanoidalnej sztucznej inteligencji o nazwie Sophia the Robot.

Badania wykazały, że ludzie ufają sztucznej inteligencji i mają do niej bardzo pozytywny stosunek - tak pozytywny, że zgadzają się ze wszystkim, co to sugeruje, nawet jeśli wybór dokonany przez sztuczną inteligencję nie ma żadnego sensu. Ludzie zakładają, że jest mądrzejsza od nich. Obecnie wydaje się, że mechanizm ten ma wpływ na większość ludzi, a w przyszłości ten wpływ będzie najprawdopodobniej rosnąć.

Wyniki badań potwierdzają także tezę, że rozwój sztucznej inteligencji bez rozwijania ludzkiej świadomości w zakresie inteligentnych maszyn prowadzi do wzrostu ludzkiej głupoty i może prowadzić do dystopijnej przyszłości społeczeństwa charakteryzującego się powszechnym posłuszeństwem wobec maszyn.

Zachęcamy do zapoznania się opisem i wynikami badań opublikowanymi we Frontiers in Psychology.