W czasopiśmie naukowym European Journal of Phycology ukazała się kolejna praca naukowa dr. Pawła M. Owsiannego, dyrektora Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile, we współpracy z zespołem prof. Marca Gottschlinga z Ludwig-Maximilians-Universität München, pt. „Linking new DNA sequence data to old scientific names of Parvodinium (Peridiniopsidaceae, Dinophyceae)”.
Artykuł dotyczy Parvodinium – rodzaju bruzdnic z rodziny Peridiniopsidaceae, który obejmuje stosunkowo niewielkie, ale różnorodne gatunki dinoflagellatów. Badanie to, przeprowadzone za pomocą mikroskopii świetlnej i skaningowej, poszerza naszą wiedzę na temat taksonomii, ewolucji i ekologii tych mikroorganizmów. Naukowcy uzyskali sekwencje genetyczne RNA (w tym 32 nowe wpisy do bazy GenBank), które pozwoliły na dokładniejsze zrozumienie pokrewieństw między gatunkami Parvodinium.
Na podstawie analizy DNA, badane gatunki okazały się blisko spokrewnione i stanowią siostrzaną grupę dla Parvodinium marciniakii – jednego z gatunków z Tatrzańskiego Parku Narodowego, wcześniej odkrytych dla nauki przez tych polskich i niemieckich badaczy. Analiza morfologii pozwoliła na ich przypisanie do Parvodinium dzieduszyckii oraz Parvodinium lubieniense. Co ciekawe, badane taksony Parvodinium dzieduszyckii i P. lubieniense zostały pierwotnie opisane w 1916 roku przez wybitną polską badaczkę – prof. Jadwigę Wołoszyńską (1882-1951), z okolic Lwowa na Ukrainie. Obecnie badane próbki P. lubieniense pochodzą natomiast z jeziora Kuźniczek w rezerwacie Kuźnik w północnej Wielkopolsce (na granicy Piły), a P. dzieduszyckii z rezerwatu Teufelsseemoor Köpenick w Berlinie. To także nowe gatunki dla obydwu rezerwatów.
Autorzy wykazali, że identyfikacja gatunków z tego rodzaju wymaga uwzględnienia unikalnej kombinacji cech, a nie jednej cechy morfologicznej. Badania te stanowią ważny krok w kierunku integracyjnej taksonomii, łącząc morfologię z danymi genetycznymi, co jest niezbędne w badaniach metabarcode'owych, czyli badaniu „śladów DNA”, i jednoczesną identyfikację wielu taksonów w tej samej próbce.
Link do artykułu: Linking new DNA sequence data to old scientific names of Parvodinium (Peridiniopsidaceae, Dinophyceae)
Źródło: https://www.facebook.com/pilauam