Dioda protonowa LED w nowej odsłonie

Prof. Jerzy Langer z Wydziału Chemii UAM wraz z zespołem prowadzi pracę nad jedyną na świecie protonową diodą LED. 20 lutego w prestiżowym czasopiśmie Journal of Materials Chemistry C. ukazała się nowa publikacja na ten temat. Układ zmodyfikowano zastępując organiczne polimery materiałami nieorganicznymi.

Prof. Jerzy J. Langer i jego zespół kontynuują badania nad diodą. Badania mają charakter podstawowy, więc trudno na razie mówić o praktycznym zastosowaniu tego odkrycia w obecnej formie. Po modyfikacji układu i zoptymalizowaniu działania, urządzenie mogłoby być wykorzystane jako nieznane wcześniej źródło światła. Co ciekawe, protonowa dioda LED sama z siebie emituje białe światło o słonecznym odcieniu, w przeciwieństwie do diod tradycyjnych. W nich taki efekt uzyskuje się zwykle dzięki złożeniom barw: zielonej, czerwonej i niebieskiej, pochodzących np. z emisji trzech diod LED lub trzech luminoforów pobudzonych jedną LED.

Przeczytaj cały artykuł Ewy Konarzewskiej-Michalak na Uniwersyteckie.pl.