Data publikacji w serwisie:

Dr Behnke. Regulacja emocji nie wpływa na skuteczność graczy

Zespół naukowców pod kierownictwem dra Macieja Behnke z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki przeprowadził badania dotyczące tego, jak regulacja afektu, czyli zarządzania emocjonalnymi reakcjami i stresem, wpływa na skuteczność graczy w turnieju e-sportowym. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Royal Society of Open Science.

Sytuacja, w której znajdują się gracze, tworzy świetne, kontrolowalne możliwości do testowania wielu zagadnień związanych z psychofizjologią – twierdzą naukowcy. W trakcie badań można rejestrować nie tylko wyniki (np. skuteczność strzałów), ale też ekspresję mimiczną, reakcję fizjologiczną oraz ruchy, które wykonują gracze.

– Emocjonalne reakcje w stresujących sytuacjach mogą albo osłabiać, albo wzmacniać skuteczność graczy. W naszym badaniu zaadaptowaliśmy interwencję synergicznego nastawienia (synergistic mindsets intervention, SMI) opracowaną przez amerykańskich naukowców i opublikowaną w Nature (Yeager i in., 2022). Interwencja ta uczy, jak zmieniać sposób myślenia o reakcjach fizjologicznych i emocjach oraz perspektywę na sytuacje, w której znajduje się człowiek. W założeniu ma ona pomagać osiągać lepsze wyniki, a tym samym poczuć się lepiej – tłumaczy dr Maciej Behnke.

Celem naukowców było sprawdzenie, czy ta interwencja może pomóc graczom lepiej zarządzać reakcjami na stres i poprawić ich skuteczność w popularnej grze Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO). W skład zespołu badawczego weszli naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Eindhoven University of Technology, Stanford University oraz University of Rochester. Było to – jak dotąd – największe eksperymentalne badanie graczy na świecie.

– Zrekrutowaliśmy 300 graczy, losowo przydzielając ich do grupy SMI lub grupy kontrolnej. Po dwóch tygodniach codziennego grania, uczestnicy rywalizowali w turnieju z nagrodami pieniężnymi o puli 11 tys. zł. Mierzyliśmy ich doświadczenia afektywne i reakcje fizjologiczne przed i podczas meczów, aby ocenić wpływ interwencji – mówi dr Behnke.

Czytaj dalej na Uniwersyteckie.pl: Dr Behnke. Regulacja emocji nie wpływa na skuteczność graczy