Data publikacji w serwisie:

Dr Eystein Dahl – naukowiec z mocą przyciągania

Językoznawca dr Eystein Dahl realizuje na Wydziale Neofilologii projekt badawczy pt. „Uporządkowanie morfosyntaktyczne, cechy podmiotu i wyeksponowanie tranzytywności w językach indoeuropejskich”. Badania finansowane są w ramach programu NCN POLONEZ BIS i prestiżowego grantu europejskiego Marie Skłodowska-Curie.

Zainteresowania dr. Dahla koncentrują się wokół historii języków indoeuropejskich; naukowiec bada struktury zdaniowe języków takich jak sanskryt wedyjski, starogrecki, łacina czy hetycki. W ramach projektu poszerzy to spektrum o kolejne języki: staro-cerkiewno-słowiański, staroalbański, starolitewski, ormiański.

Doktor Eystein Dahl wcześniej pracował na uniwersytetach w Bergen i Tromsø w Norwegii oraz na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem, w Niemczech. Prowadził również wykłady i kursy na różnych uczelniach w Niemczech, we Włoszech, Polsce i Wielkiej Brytanii. Ma na swoim koncie liczne osiągnięcia akademickie, w tym książki, artykuły oraz prezentacje na konferencjach i wykłady główne. Niedawno został powołany na stanowisko redaktora naczelnego czasopisma „Journal of South Asian Languages and Linguistics”, które obejmie w styczniu 2025 roku. Do Poznania trafił za sprawą prof. UAM Krzysztofa Strońskiego, z którym nawiązał współpracę naukową wiele lat temu.

– Z dr. Dahlem poznaliśmy się kilkanaście lat temu na konferencji w Holandii i od tej pory z powodzeniem współpracujemy. Ma on taką niesamowitą zdolność przyciągania ciekawych, zdolnych ludzi – mówi prof. Krzysztof Stroński. – W ciągu ostatniego roku gościliśmy w Instytucie Orientalistyki naukowców z Włoch, Iranu czy Niemiec, którzy dla niego właśnie przyjechali do Poznania, aby włączyć się do prac związanych z projektem – dodaje.

Czytaj dalej na Uniwersyteckie.pl: Dr Eystein Dahl – naukowiec z mocą przyciągania

fot. Władysław Gardasz