Badania prowadzone w Laboratorium Neuronauki Języka przez naukowczynię UAM mają przynieść odpowiedzi także na inne pytania związane z językiem. Aby dowiedzieć się jak mózg przetwarza informacje językowe przeprowadza badania metodą EEG.
Niezbędne są do tego – tylko i aż: mnóstwo tajemniczych kabelków, wzmacniacz, specjalny czepek z dziurkami, strzykawka z żelem i ekran, przed którym zasiada uczestnik eksperymentu. Badaniu w Centrum Zaawansowanych Technologii, w Laboratorium Neuronauki Języka, może poddać się każdy (jeśli nie ma zaburzeń językowych, neurologicznych lub psychiatrycznych).
– Moje badania naukowe poświęcone są temu, jak osoby dwujęzyczne przetwarzają informacje językowe w języku rodzimym oraz obcym. Wykorzystuję metody behawioralne (czasy reakcji, poprawność udzielonych odpowiedzi), psychofizjologiczne (reakcja skórno-galwaniczna) oraz elektrofizjologiczne (EEG). Dodatkowo stawiane przeze mnie pytania badawcze oraz odpowiedzi dostarczają istotnych informacji na temat współfunkcjonowania dwóch języków w jednym umyśle – mówi dr Katarzyna Jankowiak, stypendystka Programu START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, jedyna, która w tegorocznej edycji programu reprezentowała językoznawstwo.
Dzięki EEG badacze mogą sprawdzić, jak bardzo automatycznie przetwarzany jest każdy z języków oraz który język jest silniejszym językiem u danej populacji. Naukowczyni podejmuje też temat przetwarzania języka emocjonalnego u osób dwujęzycznych. Okazało się, że osoby posługujące się biegle dwoma językami, używając języka obcego łatwiej…kłamią!
Do czego w badaniu służy strzykawka? Jak przebiega samo badanie? O co proszeni są uczestnicy badań? Dlaczego metoda EEG? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule „Życia Uniwersyteckiego".
Autor: Jagoda Haloszka